Ekskomunika dla kapłana, który z parafią przeszedł do Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego
02 lutego 2019 | 09:11 | pp, mp / pz | Odessa Ⓒ Ⓟ
Ks. protojerej Władysław Iwanowicz Szyman został ekskomunikowany przez metropolitę Agafangela podlegającego Patriarchatowi Moskiewskiemu – za to, że jego parafianie podjęli decyzję przejścia z Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego do Kościoła Prawosławnego Ukrainy, który niedawno uzyskał autokefalię. „Ksiądz znajdzie się pod klątwą biskupią aż do powtórnego przyjścia Chrystusa” – stwierdza dekret wydany przez metropolitę odesskiego i izmałowskiego Agafangeła.
26 stycznia br. na osiedlu Sarata w Odessie odbyło się zebranie parafian przy miejscowej cerkwi. Wzięli w nim udział przedstawiciele rady i administracji parafialnej. Na zebraniu podjęto decyzję o przejściu całej parafii spod jurysdykcji Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego na Ukrainie do jurysdykcji nowego, zjednoczonego Kościoła Prawosławnego Ukrainy, który uzyskał 6 stycznia autokefalię od patriarchy Konstantynopola Bartłomieja I.
Miejscowy proboszcz, ks. Władysław Szyman poparł decyzję podjętą przez parafian, a po upływie trzech dni otrzymał dekret o ekskomunice od swojego ordynariusza, metropolity odesskiego Agafangieła (Sawwina).
„Na mocy naszej decyzji, z dn. 26 stycznia 2019 r., za naruszenie przysięgi kapłańskiej, krzywoprzysięstwo, zdradę Świętego Kościoła Chrystusowego, upadek w rozłam, uczestnictwo w awanturze politycznej, kłamstwo, obłudę i pokusę dla wiernych, – na podstawie 10 i 11 kanonu Świętego Soboru Kartagińskiego, – Ksiądz zostaje zwolniony ze służby proboszcza w cerkwi Święto-Trickiej w Saracie i Zabrania się Księdzu sprawowania służby kapłańskiej wraz z odsunięciem od Najświętszego sakramentu” – stanowi dekret podpisany przez metropolitę Agafangela.
Metropolita, reprezentujący Rosyjski Kościół prawosławny ostrzega, że „jeśli Ksiądz poważy się w tym stanie sprawować Służbę Bożą, to chleb nie przemieni się w Przeczyste Ciało Chrystusowe, a wino w Przeczystą Krew Chrystusową, Ksiądz zaś znajdzie się pod klątwą biskupią aż do Powtórnego Przyjścia Pana Naszego Jezusa Chrystusa”.
Zarazem metropolita Agafangel dodaje, że „lepiej byłoby dla ciebie Judaszu, jeślibyś nie począł się w łonie matki. Lepiej byłoby dla ciebie zdrajco, abyś nie narodził się nigdy!”
Pod pismem widnieje okrągła pieczęć z wizerunkiem Matki Bożej oraz odręczny podpis metropolity odesskiego i izmałowskiego Agafangela.
W analogiczny sposób traktowani są przez biskupów podlegających Patriarchatowi Moskiewskiemu, wszyscy księża oraz świeccy, którzy zdecydują się opuścić Rosyjski Kościół Prawosławny i dokonają dobrowolnego przejścia pod jurysdykcję Kościoła Prawosławnego Ukrainy. Dotąd decyzję taką podjęło 2 biskupów, około 100 księży oraz około 80 parafii.
—
W Kościele katolickim ekskomunika to kara kościelna, która pozbawia osobę obłożoną ekskomuniką prawa uczestniczenia w życiu religijnym z powodu ciężkiego przestępstwa wobec jego porządku i nauki. Nie ma charakteru definitywnego. Wyróżnia się „excommunicatio latae sententiae” – wiążącej mocą samego prawa, która następuje automatycznie po czynie. Przez sam czyn katolik tak bardzo oddala się od Kościoła, że nie może być dalej uważany za jego członka. Drugi rodzaj ekskomuniki to „ferendae sententiae” (nałożona), która jest karą ogłoszoną przez biskupa ordynariusza po przeprowadzonym procesie kanonicznym.
W Kościele prawosławnym nie ma ekskomuniki „latae sententiae”, lecz nakłada ją biskup, a polega ona na odsunięciu członka Kościoła od Eucharystii, co może wiązać się również z zakazem wstępu na teren kościelny.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.