Ekspertka KUL o Międzynarodowym Dniu Praw Człowieka: wciąż mierzymy się z problemem ochrony praw jednostki
09 grudnia 2020 | 21:13 | Monika Stojowska | Lublin Ⓒ Ⓟ
10 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Choć od podpisania Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka minęły 72 lata, świat nadal mierzy się z problemami ochrony praw jednostki. Widoczne jest to zwłaszcza w dobie pandemii COVID-19, na co zwraca uwagę dr hab. Anna Magdalena Kosińska, prof. KUL z Katedry Prawa Międzynarodowego i Prawa Unii Europejskiej.
– W dobie pandemii obserwujemy ograniczenie praw ekonomicznych, społecznych i kulturalnych – podkreśla ekspertka KUL. Jej zdaniem szczególnie widoczne są obostrzenia wprowadzane w obszarze kultury. – Zamknięcie instytucji kultury mocno ogranicza nasze prawo do udziału w życiu kulturalnym i dostępu do dóbr kultury. COVID-19 ma wpływ również na mobilność i tym samym na procesy migracyjne. Szczególnie ograniczenia w przemieszczaniu się dotykają osób potrzebujących ochrony międzynarodowej czy osób wobec których wstrzymano programy przesiedleń – podkreśla.
Prof. Kosińska nie pomija również kwestii słabych mechanizmów ochrony wolności wypowiedzi na świecie, które obnażyła pandemia. – Warto w dzisiejszym dniu pamiętać o więźniach sumienia, takich jak Darvinson Rojas. Ten dziennikarz z Wenezueli został zatrzymany w związku z informowaniem o COVID-19. W Czeczenii z tego powodu zastraszano również rosyjską dziennikarkę Jelenę Milaszynę – podaje. (informacje na ten temat dostępne są na stronie www.amnesty.org.pl).
Ekspertka zwraca uwagę na wymiar Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka 2020. – Powinien on w szczególny sposób zaakcentować zasadę solidarności praw człowieka, która zapewnia przestrzeganie praw przedstawicieli wszystkich narodów – podsumowuje.
Od 1948 r. rozwój ochrony praw człowieka pozwolił na stworzenie skutecznych regionalnych systemów ochrony, jakim jest choćby system funkcjonujący w ramach Rady Europy i Unii Europejskiej. O problemach związanych z pełną realizacją ochrony praw podstawowych informuje regularnie FRA – Agencja Praw Podstawowych Unii Europejskiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.