Ekstremalna Droga Krzyżowa w intencji ustania pandemii koronawirusa
12 marca 2020 | 17:47 | ar / hsz | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Proponujemy aby przynajmniej w części, intencję przyjścia EDK ofiarować za ustanie pandemii – zachęcają twórcy Ekstremalnej Drogi Krzyżowej, której tegoroczna edycja, na większości tras, ruszy 3 kwietnia 2020 r. W tym roku w inicjatywę zaangażowani są uczestnicy z 25. państw i 443. miast na 1025. trasach. Na dziś zarejestrowanych jest 95 tys. oficjalnych uczestników.
Wszyscy z zaniepokojeniem śledzimy doniesienia medialne dotyczące koronawirusa. Rozumiemy powagę sytuacji. Przyjmujemy, że jeśli lokalne władze podejmują decyzję odnośnie bezpieczeństwa, należy się im podporządkować – powiedział KAI Tomasz Goraj, jeden z organizatorów EDK.
Podkreślił jednocześnie, że jest to „indywidualna praktyka religijna”, którą można przejść samotnie, albo w małej grupie, a także odbyć w dowolnym momencie Wielkiego Postu, bądź o dowolnej porze roku, z wybranego przez siebie miejsca.
– Rozumiemy, że opublikowane ostatnio rozporządzenia dotyczą większych zgromadzeń publicznych. W przypadku EDK, może to dotyczyć Mszy św. na rozpoczęcie – zaznaczył Tomasz Goraj. – Nawet jeśli będzie wspólna Msza, będzie na niej zdecydowanie mniej osób. Tutaj w pełni należy podporządkować się decyzji lokalnych władz – stwierdził.
Dodał również, że twórcy od lat pracują nad tym, by w ramach inicjatywy nie rozbudowywać dużych ośrodków, ale tworzyć nowe rejony – W oparciu o obecną wiedzę uważamy, że EDK powinno się odbyć z większym akcentem na indywidualny charakter modlitwy i samotną wędrówkę na szlaku. Proponujemy aby przynajmniej w części, intencję przyjścia EDK ofiarować za ustanie pandemii – podkreślił Tomasz Goraj.
„Od zranienia do uzdrowienia” – to hasło tegorocznej Ekstremalnej Drogi Krzyżowej. Chęć uczestnictwa w wydarzeniu można zgłaszać poprzez stronę edk.org.pl. W tym roku w inicjatywę zaangażowani są uczestnicy z 25. państw i 443. miast na 1025. trasach. Na dziś zarejestrowanych jest 95 tys. oficjalnych uczestników.
Ta wyjątkowa forma rekolekcji składa się z czterech kroków: wyzwania, drogi, zmagania oraz spotkania. Wyzwanie pojawia się w momencie poznania idei EDK – jego podjęcie prowadzi do drogi, czyli wyruszenia w nocną wędrówkę w milczeniu z modlitwą i z wewnętrznymi rozważaniami. Trzeci krok to zmaganie, które pojawia się, gdy zaczyna brakować sił i trzeba przezwyciężyć swoje słabości. Zwieńczeniem walki ma być spotkanie z Bogiem. Wyznaczane drogi są zróżnicowane pod względem długości i trudności. Często prowadzą przez bagna i dzikie lasy – sprawia to, że nie wszystkim uczestnikom udaje się ją ukończyć.
Po raz pierwszy tę modlitewną wędrówkę zorganizowano w 2009 r. na 44-kilometrowej trasie z krakowskiego Podgórza do Kalwarii Zebrzydowskiej. Dziś jest to trasa już historyczna, nosząca imię św. Benedykta. Idea akcji narodziła się w trakcie spotkań Męskiej Strony Rzeczywistości, a jej twórcą jest ks. Jacek Stryczek, założyciel i były prezes Stowarzyszenia Wiosna.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.