Ekumeniczna Droga Światła po raz 6. przeszła ulicami Łodzi
20 maja 2023 | 12:40 | ks. Paweł Kłys | Łódź Ⓒ Ⓟ
Zgodnie z łódzką tradycją, ulicami miasta przeszła w piątek Ekumeniczna Droga Światła, która na wspólnej modlitwie fragmentami biblijnymi zgromadziła wiernych i duchownych Kościoła rzymskokatolickiego i innych Kościołów chrześcijańskich – w tym również zrzeszonych w łódzkim oddziale Polskiej Rady Ekumenicznej. Nabożeństwo organizowane jest co roku w Okresie Wielkanocnym. Tegoroczne rozpoczęło się w Zborze Chrześcijan Baptystów.
Po wspólnej modlitwie prowadzonej przez ks. Leszka Wakułę wyruszyła procesja ze święcą paschalną – symbolem Chrystusa Zmartwychwstałego – oraz księgą Pisma Świętego. Figurę nieśli kolejno m.in.: młodzież, kobiety, Rycerze Kolumba, niepełnosprawni intelektualnie, przedstawiciele Synodu i duchowni.
Procesja przeszła ulicą Nawrot do rzymskokatolickiego Kościoła pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła zatrzymując się 14 razy na rozważania tajemnic światła. Rozważania wielkanocnego nabożeństwa przygotowali duchowni i wierni Kościołów obecnych na wspólnej modlitwie. Tekst dotyczący ostatniej, czternastej stacji – Zmartwychwstały Pan posyła uczniom obiecanego Ducha -napisał metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś.
Po dotarciu procesji do Kościoła Rzymskokatolickiego miał miejsce wieczór uwielbienia animowany przez zespół muzyczny z Kościoła Chrześcijan Baptystów i scholę z Kościoła Św. Ap. Piotra i Pawła w Łodzi.
Nabożeństwo Drogi Światła powstało we Włoszech w 1988 roku na podstawie fresków z katakumb św. Kaliksta w Rzymie, które przedstawiały zmartwychwstanie Jezusa przechodzącego z ciemności do światła. W 2002 roku nabożeństwo zostało oficjalnie zatwierdzone przez Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, i jest odprawiane w parafiach na całym świecie.
Łódzka Ekumeniczna Droga Światła po raz pierwszy odbyła się w kwietniu 2018 roku i celebrowana jest co roku w okresie paschalnym.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.