Drukuj Powrót do artykułu

Ekumeniczna modlitwa na zakończenie pierwszego dnia papieskiej wizyty

29.04.2017 , Kair / abd (KAI) / mz Ⓒ ℗

Sample Fot. AP / EAST NEWS

Ekumeniczna modlitwa w kościele św. Piotra i Pawła, miejscu ubiegłorocznego zamachu terrorystycznego, którego celem byli prawosławni Koptowie, zakończyła oficjalny program pierwszego dnia dwudniowej wizyty apostolskiej papieża Franciszka w Egipcie.

Nabożeństwo poprzedziła procesja z udziałem papieża Franciszka, patriarchy Tawadrosa II, pozostałych zwierzchników religijnych i uczestników spotkania, podczas którego papież i patriarcha podpisali Wspólną Deklarację Kościołów – katolickiego i koptyjskiego. Trasa procesji prowadziła z siedziby patriarchatu do kościoła św. Piotra i Pawła, przylegającego do koptyjskiej katedry św. Marka.

Modlitwa ekumeniczna rozpoczęła się śpiewem “Kantyku Męczenników”. Następnie Ojciec Święty i pozostali zwierzchnicy religijni, uczestniczący w modlitwie, odczytali kolejno fragment Ewangelii zawierający “Osiem Błogosławieństw”. Franciszek w spontanicznej modlitwie prosił o Boże błogosławieństwo dla patriarchy koptyjskiego, pozostałych zwierzchników religijnych, biskupów i wszystkich chrześcijan. Modlitwę z prośbą o błogosławieństwo dla papieża i o owoce trwającego spotkania wypowiedział także koptyjski patriarcha Aleksandrii.

Czytaj także: Podpisanie Deklaracji Wspólnej obydwu Kościołów

Uczestnicy spotkania przekazali sobie znak pokoju, a następnie wspólnie odmówili modlitwę “Ojcze nasz”. Na zakończenie papież i pozostali uczestnicy nabożeństwa zapalili świece i złożyli białe kwiaty przy “murze męczenników” upamiętniającym ofiary zamachu terrorystycznego z 11 grudnia ubiegłego roku. W wyniku wybuchu bomby zginęło wówczas 29 osób, a 31 zostało rannych. Celem ataku i jego ofiarami byli prawosławni koptowie.

Ekumeniczna modlitwa była ostatnim oficjalnym punktem programu pierwszego dnia dwudniowej wizyty apostolskie papieża Franciszka w Egipcie. Odbywa się ona pod hasłem “Papież pokoju w Egipcie pokoju”. Jej centralnym punktem będzie Msza św. 29 kwietnia, która pod przewodnictwem Ojca Świętego rozpocznie się o godz. 10.00 w wojskowej bazie lotniczej pod Kairem.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.