Ekumeniczna modlitwa pracowników Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych
02 października 2010 | 08:49 | jm Ⓒ Ⓟ
Pracownicy Wojska Polskiego oraz kapelani wojskowi różnych wyznań, wzięli 1 października udział w modlitwie z okazji rocznicy powstania Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych RP w Bydgoszczy. Mszy św. w kościele garnizonowym przewodniczył dziekan inspektoratu ks. płk Józef Kubalewski.
Kapłan podkreślił, że sama nazwa inspektoratu skłania do głębszej refleksji nad słowem wsparcie. Porównał instytucję do matki, która jak najlepiej chce dbać o swoje dzieci. – W tym wypadku tym dzieckiem jest żołnierz polski. To jest cała infrastruktura. Począwszy o tego, aby żołnierz miał co jeść, miał w czym chodzić i na czym ćwiczyć – mówił.
Kanclerz Ewangelickiego Duszpasterstwa Wojskowego ks. komandor Marek Loskot stwierdził, że kapłan w mundurze jest człowiekiem bardzo cenionym i wyczekiwanym w wojsku. – Żołnierze, zwłaszcza przebywający na misjach, mają te same kłopoty duchowe jak każdy inny człowiek. Kiedyś służba w wojsku mnie nie pociągała. Jednak wyznaczono mnie na to stanowisko równe 15 lat temu. Dzisiaj wiem, że we krwi mam noszenie munduru i wykonuję tę specyficzną służbę w Kościele – powiedział.
Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych RP to 35 tys. żołnierzy i pracowników Wojska Polskiego. To jedna z najpoważniejszych instytucji w siłach zbrojnych. Zajmuje się wsparciem żołnierzy nie tylko w garnizonach, na placach ćwiczeń, ale przede wszystkim w kraju i poza jego granicami. – Wsparcie duchowe jakiego udziela nam Kościół jest tu bardzo potrzebne. I nie tylko w Iraku czy w Afganistanie, ale i w Polsce – powiedział szef inspektoratu, generał dywizji Zbigniew Tłok-Kosowski.
Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych jest jednostką organizacyjną podległą Ministrowi Obrony Narodowej, bezpośrednio podporządkowaną Szefowi Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Instytucji bezpośrednio podlegają m.in. Pomorski Okręg Wojskowy czy Śląski Okręg Wojskowy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.