Ekumeniczne apele w sprawie Gazy
10 stycznia 2009 | 04:46 | Radio Watykańskie/a. Ⓒ Ⓟ
Światowa Rada Kościołów apeluje o zaprzestanie walk w Strefie Gazy i wznowienie negocjacji, które zapewnią trwały pokój zarówno Palestyńczykom, jak Izraelczykom.
Musi się to łączyć z poszanowaniem przez wszystkich międzynarodowego ustawodawstwa w odniesieniu do praw człowieka, pomocy humanitarnej i ochrony osób cywilnych w strefach konfliktu – czytamy w liście sekretarza generalnego Światowej Rady Kościołów. Skierował on go 7 stycznia do Kościołów na Bliskim Wschodzie będących członkami tej organizacji ekumenicznej. Pastor Samuel Kobia zapewnia bliskowschodnich chrześcijan, że ekumeniczna rodzina podziela ich troskę związaną z kryzysem w Strefie Gazy. Właśnie w tych tygodniach Rada Kościołów poleca ekumenicznej modlitwie swych członków wszystkich wiernych na Bliskim Wschodzie i ludzi, wśród których oni żyją.
Sekretarz generalny Rady nawiązuje do bożonarodzeniowego orędzia zwierzchników Kościołów chrześcijańskich w Jerozolimie. „Także my uważamy, że obie strony winny się opamiętać i powstrzymać od przemocy, która przynosi tylko zniszczenie – pisze pastor Kobia. – Przyłączamy się też do apelu o rozwiązanie konfliktu izraelsko-palestyńskiego w oparciu o rezolucje międzynarodowe”. Kenijski metodysta prosi Kościoły o dzielenie się informacjami na temat podejmowanych przez nie inicjatyw pokojowych. Rada Kościołów – zapewnia jej sekretarz – będzie nadal zabiegać u rządów poszczególnych krajów oraz u Ligi Arabskiej, Unii Europejskiej i ONZ o praktyczne działania na rzecz pokoju. Pastor Kobia przypomina, że połowa półtoramilionowej ludności Strefy Gazy nie przekroczyła 18. roku życia, a sytuacja humanitarna ulega tam ciągłemu pogorszeniu. Wzywa zatem wszystkich chrześcijan do modlitwy i do popierania, na ile to możliwe, pracy prowadzącej przez pokonywanie wrogości do pojednania.
Osobny apel o przerwanie spirali przemocy na Bliskim Wschodzie wystosowała Panafrykańska Konferencja Kościołów. Organizacja skupiająca 173 Kościoły i rady chrześcijańskie z 40 krajów Afryki potępia w szczególności utrudnienia czynione pomocy humanitarnej dla Strefy Gazy. Wzywa też wspólnotę międzynarodową, by skłoniła walczące strony do podjęcia negocjacji.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.