Ekumeniczne nieszpory w Jaworzu na Śląsku Cieszyńskim
26 stycznia 2022 | 12:22 | rk | Jaworze Ⓒ Ⓟ
Do odkrycia, że „inna droga jest wspólnym przeznaczeniem” uczestników ekumenicznego procesu zachęcił zwierzchnik diecezji cieszyńskiej Kościoła luterańskiego ks. dr Adrian Korczago, który 25 stycznia br. wygłosił słowo Boże podczas uroczystych nieszporów w katolickim kościele w Jaworzu na Śląsku Cieszyńskim.
W tym centralnym wydarzeniu tegorocznego „Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan” w diecezji bielsko-żywieckiej udział wzięli katoliccy kapłani, z biskupem pomocniczym Piotrem Gregerem, duchowni Kościoła ewangelicko-augsburskiego, przedstawiciele Polskiej Rady Ekumenicznej, siostry zakonne, samorządowcy oraz mieszkańcy jaworzańskiej gminy – katolicy i ewangelicy.
W kazaniu luterański biskup Adrian Korczago zwrócił uwagę na zakończenie epifanijnej relacji Mateuszowej o tym, że Mędrcy ze Wschodu, otrzymawszy we śnie polecenie, „inną drogą powrócili do swego kraju”.
„Istnieją jednak różne możliwości powrotu” – dodał i przyznał, że „powroty dobrze znaną drogą” gwarantują, że nie potrzeba ponosić wysiłku związanego z odkrywaniem „nieodgadnionych szlaków”. „Możliwe, że zdążyliśmy się już zmęczyć ekumenicznymi poszukiwaniami” – stwierdził. Zachęcił jednocześnie do szukania zupełnie „nowych form bycia ze sobą i dla siebie”.
„Co jednak, gdy w nas zbyt wiele lęku, że takie spotkania mogą zachwiać naszą tożsamością wyznaniową?” – zapytał kaznodzieja. Przypomniał, że inne, nowe drogi rodzą się tam, gdzie powstaje potrzeba bliskiego kontaktu z drugim człowiekiem. „Most jest punktem kulminacyjnym tego procesu. Ekumenizm bez budowania pomostów jest pustosłowiem” – przestrzegł zwierzchnik luterańskiej diecezji cieszyńskiej. Przyznał jednocześnie, że proces podążania inną drogą może być bolesny i trudny, pełen zranień, obfitujący w bezsilność.
Zarazem zaapelował, by perspektywa „mozołu powrotu inną drogą” nie zniechęcała uczestników tego procesu. „Powinniśmy uczyć się poznawać, w jaki sposób żyje drugi człowiek” – wezwał. Powtórzył, że warto poszerzać „horyzont naszego pojmowania odmienności i obcości”. „Żyjąc we własnym sosie, w jednorodności, nasze bycie wydaje się prostsze. Czy aby na pewno? Czy w homogenicznym społeczeństwie nie dochodzi do aktów wrogości. Czy zawsze nawiązują się szczere relacje?” – zastanawiał się duchowny i zaznaczył, że powrót inną drogą, który kończy podróż Mędrców i zarazem tegoroczny tydzień modlitw ekumenicznych, wydaje się być „najpotężniej brzmiącym przesłaniem”.
Według biskupa, kluczowym przesłaniem jest odkrycie, że inna droga „jest naszym przeznaczeniem”. „I to ona ma w sobie życiodajność” – dodał.
„Jesteśmy tutaj dziś razem nie po to, by ktoś nam nie zarzucił, że mało w nas ekumenicznego ducha, nie po to, by media miały o czym pisać i co relacjonować. Jesteśmy dziś razem tutaj po to, by przypomnieć sobie, że przed nami, niezależnie od wyznania, niezależnie od religii, droga, po której idąc nie jesteśmy sami” – zapewnił, wyjaśniając, że w tej drodze będzie nam towarzyszył Bóg.
Uczestnicy nieszporów modlili się m.in. o pokój na Ukrainie, a także za wszystkich uchodźców i wysiedlonych.
Specjalne podziękowania złożył w imieniu Polskiej Rady Ekumenicznej jej sekretarz – ks. dr Adam Malina, prezes Synodu Kościoła ewangelicko-augsburskiego. Duchowny zachęcił, by najbliższy rok przejść inaczej, z Bogiem, prowadzeni przez Ducha Świętego. „Oby odkrywanie drogi do jedności Bożych dzieci było zarazem odkrywaniem Bożych dróg” – życzył.
Na koniec specjalnego błogosławieństwa udzielił bp Piotr Greger.
W modlitwie, podczas której nie zbrakło wspólnego śpiewania kolęd, wzięli udział m.in. wikariusz generalny i kanclerz kurii diecezjalnej w Sosnowcu ks. dr Mariusz Karaś, przedstawiciel Sekcji Ekumenicznej UPJPII prof. dr hab. Piotr Kopiec, bielsko-żywiecki referent ds. ekumenizmu ks. prof. Józef Budniak, wójt Jaworza Radosław Grzegorz Ostałkiewicz, a także przewodnicząca bielskiej gminy żydowskiej Dorota Wiewióra.
Gospodarzem spotkania był proboszcz jaworzańskiej świątyni ks. Stanisław Filapek, który szczególnie gorąco powitał proboszcza jaworzańskiej parafii luterańskiej ks. Władysława Wantuloka.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.