Ekumeniczne nieszpory w katedrze warszawsko-praskiej
27 stycznia 2020 | 13:38 | mag / hsz | Warszawa Ⓒ Ⓟ
O wspólne dziękczynienie Bogu za wielkie rzeczy jakie nam uczynił jako narodowi – zaapelował bp Romuald Kamiński zapraszając członków wszystkich wspólnot chrześcijańskich na obchody setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku, zwanej Cudem nad Wisłą. W katedrze warszawsko-praskiej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika zakończyły się w stolicy obchody Tygodnia Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan. Uroczystym nieszporom ekumenicznym przewodniczył bp Marek Solarczyk, zaś słowo wygłosił ks. Henryk Dąbrowski z Kościoła Polskokatolickiego w RP. W liturgii wzięli udział przedstawiciele Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumeniczne.
W kazaniu ks. Henryk Dąbrowski podkreślił, że jedynym i niezmiennym fundamentem na którym oparty jest Kościół jest Jezus Chrystus. Dzięki Niemu otrzymaliśmy łaskę chrztu świętego, który zniósł barierę obcości, bycia przechodniem czy przychodniem. Jesteśmy tymi którzy mają stałe miejsce we wspólnocie. Potrzeba nam więc wzajemnej życzliwości, słuchania nauki Pana i wspólnej modlitwy, by dostrzegać, że w Nim – Chrystusie cała zespolona budowla rośnie na świętą w Panu świątynię i ma ona nieustannie wzrastać” – powiedział duchowny.
Wspomniał postaci, które wniosły trwały wkład w budowanie jedności chrześcijan w naszym kraju. Wśród osób, które są wyraźnym śladem w Polskiej ekumenii wymienił Barbarę Enholc Narzyńską, wieloletnią dyrektor Brytyjskiego i Zagranicznego Towarzystwa Biblijnego w Warszawie a później Towarzystwa Biblijnego w Polsce w latach 1920–1967. To z jej inicjatywy powstał ekumeniczny przekład Pisma Świętego – przypomniał ks. Dąbrowski.
Zwrócił również uwagę na postać śp. bp Bronisława Dembowskiego. – Przez długie dziesięciolecia dawał on świadectwo, że słowa Jezusa – Ojcze spraw aby wszyscy byli jedno, nie pozostają bez odpowiedzi.
Przypomniał również słowa śp. bp Władysława Miziołka wypowiedziane 2000 roku w kościele św. Jakuba w Warszawie, które wypowiedział po podpisaniu przez Kościół katolicki i Kościoły zrzeszone w Polskiej Radzie Ekumenicznej wspólnej deklaracji o ważności chrztu świętego: „Żaden z Kościołów nie zmienił swojej nauki, teologii, a podpisanie tego dokumentu było możliwym dzięki temu, że dorośliśmy aby przyjąć łaskę zrozumienia czego oczekuje od nas Chrystusa” – wspominał ks. Dąbrowski.
Jako wzór człowieka wiary i jedności wskazał Najświętszą Maryje Pannę. – Jej postać bywała przedmiotem polemiki w różnych tradycjach chrześcijańskich. Mimo to, jest Ona dla nas wzorcem i gwiazdą rozświetlającą nasze drogi wspólnego pielgrzymowania do jedności. W magnificat nie mówi, że jest piękną, wspaniałą i wybraną przez Boga, ale wielbi Go ponieważ uczynił Jej wielkie rzeczy. Tym samym Maryja uczy nas właściwej modlitwy, która winna zaczynać się od uwielbienia Boga, Jego imienia, miłości i miłosierdzia – podkreślił kaznodzieja.
– Ona prowadzi nas i uprasza u swojego Syna potrzebne nam łaski, byśmy coraz bliżej byli siebie i coraz bardziej umieli siebie odnaleźć jako siostry i bracia – powiedział przedstawiciel Kościoła Polskokatolickiego w RP.
Na zakończenie ekumenicznych nieszporów bp Romuald Kamiński podkreślił potrzebę czytelnego świadectwa troski o budowanie jedności. Zaprosił jednocześnie członków wszystkich chrześcijańskich wyznań do udziału w obchodach setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku, zwanej „Cudem nad Wisłą”. – Warto żebyśmy się wówczas wspólnie spotkali dziękując Bogu za wielkie rzeczy, jakie nam uczynił – podsumował biskup warszawsko-praski.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.