Ekumeniczne spotkanie noworoczne z politykami
12 stycznia 2012 | 10:08 | Michał Karski (KAI) / pm Ⓒ Ⓟ
Ekumeniczne Spotkania Noworoczne odbywają się co roku w styczniu. Tegoroczne miało miejsce 11 stycznia w warszawskim Centrum Luterańskim i zgromadziło liczne grono osób związanych z ruchem ekumenicznym i życiem publicznym w Polsce.
– W projektach Polskiej Rady Ekumenicznej zorientowanych na podjęcie wyzwań czasu dominuje główny trend, który można opisać jako uczestnictwo w budowie odpowiedzialnego społeczeństwa obywatelskiego – mówił prezes PRE abp Jeremiasz podczas Ekumenicznego Spotkania Noworocznego w Warszawie. – Moja obecność tutaj jest wsparciem dla waszych działań pogłębiających tolerancję i dialog międzywyznaniowy – powiedział zebranym marszałek Senatu Bogdan Borusewicz.
Przybyłych gości przywitał prezes Polskiej Rady Ekumenicznej (PRE) abp Jeremiasz z Kościoła
prawosławnego. Odniósł się do obecnej sytuacji społecznopolitycznej w Polsce i na świecie. Nawiązując do jesiennych wyborów parlamentarnych ubolewał nad niską frekwencją wyborczą, ale wyraził radość z wyniku wyborów, który wskazuje na pragnienie stabilizacji i kontynuacji.
– Dla rządu oznacza to zobowiązanie do realizacji planów i obietnic – zaznaczył abp Jeremiasz. – Truizmem jest twierdzenie, że rządzenie nie jest sprawą lekką. Od tych, którzy rządzą, wymagamy profesjonalizmu, doświadczenia, skuteczności. Od siebie powinniśmy jednak wymagać cierpliwej życzliwości i gotowości do współdziałania i pomocy. Od wierzących zaś jeszcze i modlitwy za tych, którym powierzona została służba rządzenia – powiedział.
Prezes PRE z niepokojem mówił o obecnym kryzysie gospodarczym na świecie czy niestabilnej sytuacji na Bliskim Wschodzie. Jak zauważył, ostatnie napięcia wokół cieśniny Ormuz wywołują wrażenie, że społeczność międzynarodowa jakby zapominała o lekcjach historii, których kilkakrotnie udzielił ludzkości wiek XX.
Prezes PRE mówiąc o obecnym kryzysie finansowym przypomniał encyklikę Jana Pawła II „Solicitudo Rei Socialis”, która już w 1987 r. krytykowała współczesny system finansowy i monetarny za działanie na szkodę krajów ubogich.
Abp Jeremiasz podkreślił zaangażowanie Kościołów członkowskich Polskiej Rady Ekumenicznej i samej Rady w budowę odpowiedzialnego społeczeństwa obywatelskiego. Przypomniał, że podczas polskiej prezydencji w Unii Europejskiej PRE swymi działaniami w szczególny sposób zwracała uwagę na pięć tematów: współpraca ponad granicami Unii Europejskiej, ochrona środowiska i zmiany klimatyczne, ochrona niedzieli jako dnia wolnego od pracy, wolontariat oraz Polska jako kraj o wielokulturowej, wielonarodowościowej i wielowyznaniowej historii.
Prezes PRE mówił też o dobrej współpracy z Kościołem rzymskokatolickim w ramach Komisji
ds. Dialogu Konferencji Episkopatu Polski i Polskiej Rady Ekumenicznej. – Nadal prowadzona jest praca nad dokumentem o małżeństwach o różnej przynależności konfesyjnej. Z radością przyjęliśmy wiadomość, że Konferencja Episkopatu Polski podczas sesji plenarnej 14 października w Przemyślu zaaprobowała projekt deklaracji Kościołów w sprawie małżeństw mieszanych – mówił. Wyraził też nadzieję na dalszą dobrą współpracę w ramach Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu i Polskiej Rady Ekumenicznej.
Na koniec swego przemówienia abp Jeremiasz przypomniał, że za kilka dni rozpoczyna się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Materiały do ekumenicznych modlitw w ramach tego Tygodnia przygotowali przedstawiciele polskich Kościołów.
Potem głos zabrał marszałek Senatu Bogdan Borusewicz. – Chciałem złożyć najserdeczniejsze życzenia Polskiej Radzie Ekumenicznej, która od wielu lat działa na rzecz tolerancji – mówił. – Moja obecność tutaj jest wsparciem dla waszych działań pogłębiających tolerancję i dialog międzywyznaniowy – zaznaczył. Marszałek życzył szybkiego podpisania przez Konferencję Episkopatu Polski i Rosyjski Kościół Prawosławny dokumentu dotyczącego pojednania polsko-rosyjskiego.
Słowa pozdrowień przekazał również nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore. W Ekumenicznym Spotkaniu Noworocznym udział wzięli wszyscy zwierzchnicy Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej: ks. prezbiter Gustaw Cieślar (Kościół Chrześcijan Baptystów), bp Jerzy Samiec (Kościół Ewangelicko-Augsburski), bp Edward Puślecki (Kościół Ewangelicko-Metodystyczny), bp Marek Izdebski (Kościół Ewangelicko- Reformowany), bp Wiktor Wysoczański (Kościół Polskokatolicki), bp Ludwik M. Jabłoński (Kościół Starokatolicki Mariawitów) oraz metropolita Sawa (Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny).
Obecni byli również dyrektor Towarzystwa Biblijnego w Polsce Małgorzata Platajs, reprezentanci Kościoła rzymskokatolickiego z nuncjuszem apostolskim abp. Celestino Migliore oraz byłym przewodniczącym Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Ekumenizmu bp. Tadeuszem Pikusem na czele, a także przedstawiciele Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego, Kościoła Zielonoświątkowego, oddziałów i komisji Polskiej Rady Ekumenicznej, ludzie nauki i mediów, politycy oraz wielu innych świeckich i duchownych zaangażowanych w dialog i ruch ekumeniczny.
W spotkaniu oprócz marszałka Senatu Bogdana Borusewicza uczestniczyli też inni przedstawiciele władz państwowych. Obecni byli m.in. minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski oraz szef kancelarii prezydenta Jacek Michałowski.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.