Ekumeniczny Orszak Trzech Króli
06 stycznia 2012 | 23:04 | eg Ⓒ Ⓟ
Ponad 3 tysiące osób przeszło w pierwszym Orszaku Trzech Króli ulicami Starego Miasta w Płocku. W Orszaku na koniach jako Kacper, Melchior i Baltazar wystąpili: Andrzej Awerianow z prawosławnego stowarzyszenia „Kanon”, czarnoskóry student Alex Minkoymoy z Kamerunu i proboszcz płockiej parafii ks. Krzysztof Jaroszewski. Towarzyszyły im kolorowe, dziecięce dwory królewskie, żywe zwierzęta, anioły na szczudłach, kapela góralska „Hora” ze Szczyrku.
Płocczanie nie zawiedli: w pierwszym w mieście Orszaku, który szedł ulicami Starego Miasta (z fary do katedry) wzięło udział ponad 3 tysiące osób, w tym wiele rodzin z dziećmi, uczniowie płockich szkół z katechetami, wierni parafii ze Starego Miasta, członkowie organizacji i stowarzyszeń katolickich z diecezji, Kolędnicy Misyjni z diecezji płockiej, dzieci w strojach aniołków i pasterzy, aniołowie na szczudłach. Wszyscy dostawali korony i śpiewniki, rozdawane przez kleryków płockiego Seminarium Duchownego.
W role Trzech Króli wcieli się: ks. Krzysztof Jaroszewski, proboszcz parafii pw. św. Benedykta w Płocku-Radziwiu, Andrzej Awerianow ze stowarzyszenia prawosławnego Kanon i Kameruńczyk Alex Minkoymoy, student Politechniki Warszawskiej w Płocku. Przed nimi szły trójkolorowe dwory, symbolizujące trzy kontynenty: Europę, Azję i Afrykę.
Orszak ruszył po modlitwie „Anioł Pański”, którą na Placu przed Farą poprowadził bp Piotr Libera. Oprócz niego w Orszaku szli: prezydent miasta Andrzej Nowakowski, starosta płocki Michał Boszko, senator Marek Martynowski, posłowie Ziemi Płockiej, radni miasta i powiatu, rektorzy płockich uczelni wyższych, dyrektorzy szkół, szefowie miejskich zakładów pracy, księża, siostry zakonne.
Wszyscy wędrowali za wodzirejem, przebranym w strój krakowski. Po drodze odbywały się scenki, nawiązujące do wydarzeń biblijnych, w wykonaniu dzieci i młodzieży z teatrów działających w Młodzieżowym Domu Kultury w Płocku.
Nad porządkiem przemarszu czuwała młodzież szkół Płockiego Uniwersytetu Ludowego. W trakcie przemarszu stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia zbierali datki na stypendia naukowe dla zdolnej młodzieży z ubogich rodzin. Nad tłumem powiewały kolorowe flagi i transparenty, śpiew kolęd inicjowała góralska kapela „Hora” ze Szczyrku.
Na zakończenie przemarszu wszyscy złożyli pokłon Świętej Rodzinie w szopce na terenie domu biskupiego. Dzieciątkiem Jezus był półroczny Mateusz Sporczyk, towarzyszyli mu rodzice Katarzyna i Maciej.
Na zakończenie spotkania wszyscy wzięli udział w Mszy św. w katedrze, przewodniczył jej bp Libera. Zwrócił się do dzieci: „Nie mogłyście być na razie kochane dzieci, królami. Idąc jednak w Orszaku stałyście się dworzanami i dwórkami wspaniałego Króla naszych serc – Pana Jezusa. Są nimi też `mali wielcy Kolędnicy Misyjni`, którzy w Boże Narodzenie nawiedzali nasze domy, stając się misjonarzami Pana Jezusa, zbierający ofiary na pomoc dla Sudanu Południowego”, przypomniał ordynariusz diecezji.
Homilię wygłosił ks. Luca Bovio z Włoch, misjonarz Matki Bożej Pocieszenia: „My, podobnie jak Mędrcy ze Wschodu, przybyliśmy aby głosić radosną nowinę o narodzinach Jezusa. Nie przynosimy darów materialnych, ale otwarte dłonie i serca, aby przybliżać Boga do każdego człowieka. Chcemy ofiarować modlitwę, uśmiech, czas, by wszyscy podążali drogą wiary, nadziei i miłości. Pragniemy, aby każda napotkana przez nas osoba, tak jak Trzej Królowie, nie bali się Światłości Chrystusa, Jego blasku prawdy”, akcentował misjonarz.
Na zakończenie Mszy św. wręczono nagrody w Konkursie Rodzinnych Szopek Bożonarodzeniowych. Pierwsze miejsce zajęła wykonana z makaronu szopka Agnieszki i Krzysztofa Demianiuk, drugie wydziergana na drutach szopka Teresy i Bogdana Swat, trzecie: Izabeli Grabowskiej-Fighiera i Fridric`a Fighiera. Nagrodę specjalną otrzymała tradycyjna krakowska szopka Małgorzaty i Pawła Łakomych. Poza tym wręczono pamiątkowe dyplomy przedszkolom, szkołom, parafiom i organizacjom młodzieżowym, zaangażowanym w Orszak.
Głównym organizatorem pierwszego płockiego OTK było Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Płockiej – jego honorowy prezes Kazimierz Cieślik, płockie organizacje katolickie i wyznaniowe, skupione w Centrum Organizacji Pozarządowych w Płocku. Wsparcia organizacyjnego udzieliły: Kuria Diecezjalna, Urząd Miasta Płocka, płockie Starostwo Powiatowe, Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego. Nad całością czuwały specjalnie wyznaczone zespoły, wydarzenie reżyserował Sławomir Świerzyński.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.