Ekumenizm

17 stycznia 2019 | 17:13

Spotkanie noworoczne Polskiej Rady Ekumenicznej

– Może okazać się, że to chory umysłowo człowiek został mordercą [prezydenta Gdańska – przyp. red.]. Jednak także chore umysły często czerpią inspiracje. Inspiracje, które wypływają z silnej mowy nienawiści i braku tolerancji dla inaczej myślących. Czy zawiniliśmy w tej sytuacji? Czy po mojej stronie, naszej stronie leży wina? Tak, jest wiele przestrzeni, w której zawiniliśmy. Za mało kochamy ludzi i pokazujemy swoim życiem tę miłość. Za mało pokory w nas, ludziach Kościoła – powiedział podczas Ekumenicznego Spotkania Noworocznego prezes Polskiej Rady Ekumenicznej bp Jerzy Samiec.

17 stycznia 2019 | 10:19

Śmierć na skutek przekleństwa?

Przełożony Ławry Kijowsko-Pieczerskiej, podlegającej Patriarchatowi Moskiewskiemu, metropolita Paweł oświadczył, że przed laty czterech pracowników działającego przy Ławrze muzeum zmarło po rzuceniu przez niego na nich klątwy. Ludzie ci zajmowali się sprawą wysiedlenia pracowni remontowych z tego klasztoru a hierarcha powiedział im, że czeka ich śmierć, jeśli nie opuszczą tego miejsca. „I jednego dnia trzech z nich zmarło a wkrótce potem jeszcze jeden” – pochwalił się Paweł.

16 stycznia 2019 | 06:00

Polska Rada Ekumeniczna wzywa do powstrzymania nienawiści

“Wzywamy wszystkich do powstrzymania spirali nienawiści. Nie jesteśmy bowiem tak podzieleni, żebyśmy nie potrafili ze sobą rozmawiać albo sobie wybaczyć. (…). Naszym obowiązkiem jest przeciwstawienie się uprzedzeniom i mowie nienawiści oraz solidarność z tymi, którzy cierpią z ich powodu” – czytamy w oświadczeniu Kościołów, zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej.

Podajemy treść Oświadczenia:

15 stycznia 2019 | 16:08

Jak wspierać małżeństwa mieszane wyznaniowo?

Bez względu na wyznanie trzeba podejmować wszelkie wysiłki dla uświęcenia wspólnot małżeńskich. Bez mocnej duchowo i moralnie rodziny następuje degradacja życia społecznego – ostrzegł bp Romuald Kamiński. W Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Warszawsko-Praskiej odbyło się Akademickie Spotkanie Ekumeniczne w którym wzięli udział członkowie Polskiej Rady Ekumenicznej. Myślą przewodnią było “Duszpasterstwo małżeństw mieszanych wyznaniowo”, a centralnym punktem spotkania – wspólne nieszpory.

15 stycznia 2019 | 09:30

W piątek rozpoczyna się tydzień ekumeniczny

Co roku między 18 a 25 stycznia, czyli między dawnym świętem katedry św. Piotra a świętem nawrócenia św. Pawła, chrześcijanie różnych wyznań z całego świata spotykają się na ekumenicznych nabożeństwach, modlitwach, konferencjach, koncertach i innych spotkaniach. Tegorocznym hasłem Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan są słowa z Księgi Powtórzonego Prawa “Dąż do sprawiedliwości”.

11 stycznia 2019 | 12:24

Światowa Rada Kościołów ogłosiła hasło przyszłego XI zgromadzenia ogólnego w 2021 roku

Komitet Naczelny Światowej Rady Kościołów (ŚRK) postanowił, że jej XI zgromadzenie ogólne przebiegać będzie pod hasłem “Miłość Chrystusa pobudza świat ku pojednaniu i jedności”. Jest ono planowane na rok 2021 w niemieckim Karlsruhe. Decyzję w tej sprawie podjęto na posiedzeniu Komitetu Planowania Zgromadzenia, które w dniach 9-16 stycznia obraduje na Cyprze.

11 stycznia 2019 | 12:08

Trwają zapisy na Międzynarodowe Ekumeniczne Spotkanie Młodych

Około 1000 młodych uczestników z całego świata spodziewają się organizatorzy Międzynarodowego Ekumenicznego Spotkania Młodych, które w dniach 22-26 marca odbędzie się w Bejrucie z inicjatywy ekumenicznej Wspólnoty z Taizé. Młodzi w wieku 18-35 lat mogą się zgłaszać, pisząc na adres middle.east@taize.fr.

09 stycznia 2019 | 10:24

Abp Szewczuk nie wyklucza zjednoczenia grekokatolików i prawosławnych

Zjednoczenie Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) z nowo powstałym Prawosławnym Kościołem Ukrainy (PKU) nie jest czymś utopijnym w dłuższej perspektywie czasowej – ocenił abp Swiatosław Szewczuk. Arcybiskup większy kijowsko-halicki udzielił wywiadu w 5. Kanale telewizji ukraińskiej z okazji Bożego Narodzenia, bchodzonego przez chrześcijan wschodnich 7 stycznia.

08 stycznia 2019 | 00:00

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan od 18 stycznia

Co roku między 18 a 25 stycznia, czyli między dawnym świętem katedry św. Piotra a świętem nawrócenia św. Pawła, chrześcijanie różnych wyznań z całego świata spotykają się na ekumenicznych nabożeństwach, modlitwach, konferencjach, koncertach i innych spotkaniach. Tegorocznym hasłem Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan są słowa z Księgi Powtórzonego Prawa “Dąż do sprawiedliwości”. Centralne nabożeństwo odbędzie się 20 stycznia w Warszawie.

06 stycznia 2019 | 15:58

Tomos o autokefalii pomoże przeciwstawić się agresorowi

Serdeczne gratulacje prawosławnym Ukrainy w związku z podpisaniem 5 stycznia przez patriarchę Bartłomieja tomosu (dekretu) o autokefalii ich Kościoła złożył zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) abp Swiatosław Szewczuk. W dorocznym wywiadzie przed Bożym Narodzeniem dla 5. kanału miejscowej telewizji, który ukaże się na antenie 6 stycznia, wyraził on jednocześnie nadzieję, że ta decyzja Patriarchatu Konstantynopola przyczyni się do konsolidacji narodu i pomoże mu stawić opór wrogowi, który “chce nas zniszczyć”.

1 2 3 236
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.