Elbląg: ankieta synodalna – czy Twój Kościół się starzeje, i co Cię w Kościele boli?
11 lutego 2022 | 21:10 | ks. pt | Elbląg Ⓒ Ⓟ
Centrum synodu 2021-23 w diecezji elbląskiej przygotowało zestaw pytań pomocniczych (rodzaj ankiety synodalnej), przeznaczonych do pracy w grupach lub też dla osób pragnących wypowiedzieć się indywidualnie w związku z trwającym procesem synodalnym. Zestawy zostały rozesłane do proboszczów i parafialnych rad duszpasterskich, a także liderów i koordynatorów wspólnot, ruchów i stowarzyszeń w diecezji.
Są wśród nich m.in. przedstawiciele: Akcji Katolickiej, Odnowy w Duchu Świętym, Domowego Kościoła, Stowarzyszenia Żywy Różaniec, Mężczyźni Boga, czy też wspólnoty młodzieżowe. Biskup elbląski poprosił też o głos: kapitułę katedralną, diakonów stałych (aż 11), stan dziewic i wdów, a także katechetów. Wskazane przez centrum synodu zagadnienia mają dopomóc w sformułowaniu wypowiedzi i jej wysłuchaniu.
W przygotowanym pakiecie znalazły się m.in. pytania: Czy Twój Kościół się starzeje? Czy czujesz się związany ze swoją diecezją i swoją parafią? Co widzisz w niej jako wartość? Czego Ci brakuje i co Cię boli w Kościele? Jakich rozstrzygnięć dotyczących przyszłości Kościoła oczekujesz od rzymskiego synodu 2021-23?
Opracowana przez diecezjalne centrum synodu ankieta jest kontynuacją zaproszenia do udziału w pracach synodalnych, które skierował ostatnio do diecezjan w liście pasterskim bp. Jacek Jezierski. Pytania są przeznaczone do pracy w grupach, ale także dla osób pragnących wypowiedzieć się indywidualnie. Do udziału zapraszają diecezjalni koordynatorzy synodu: s. dr Miriam Bilska (józefitka) i ks. dr Piotr Towarek.
A oto konkretne pytania do wykorzystania w zespołach synodalnych:
1. Czym jest dla Ciebie Kościół? Kto do Niego należy?
Co wiąże Cię z Kościołem? Czy Twój Kościół się starzeje?
2. Czy czujesz się związany ze swoją diecezją i swoją parafią? Co widzisz w niej jako wartość?
3. Czego Ci brakuje i co Cię boli w Kościele?
4. Jak rozumiesz miejsce i zaangażowanie świeckich w Kościele? Czy głos świeckich jest odpowiednio słuchany w społeczności Kościoła? Czy odpowiednio wybrzmiewa w Kościele?
5. Czy w Kościele istnieje szacunek dla starszych, wykluczonych, znajdujących się na społecznym marginesie, mniejszości narodowych, religijnych i seksualnych?
6. Jak zachęcić do powrotu do wspólnoty Kościoła tych, którzy odeszli?
7. Jak zatrzymać młodzież odchodzącą z Kościoła?
8. Czy w swoim otoczeniu dostrzegasz naturalnych liderów wśród katolików świeckich?
9. Czy w Twojej parafii funkcjonują lektorzy dorośli, szafarze nadzwyczajni Komunii św. oraz stali diakoni?
10. Czy dostrzegasz kryzys powołań do kapłaństwa, zakonów i zgromadzeń, do pracy misyjnej, katechetycznej, kryzys w podejmowaniu studiów z teologii?
11. Czy media katolickie wspierają Cię w życiu chrześcijańskim? Np. Gość Niedzielny, programy redakcji katolickich w telewizji, katolickie strony internetowe ogólnopolskie i lokalne.
12. Czy chrześcijanie pełniący funkcje społeczne i polityczne mogą liczyć na Twoje wsparcie w sprawach zasadniczych? Np. obrona życia, zachowanie niedzieli jako dnia świętego, ochrona praw pracowniczych, wolność słowa, prawo do obecności religii w przestrzeni publicznej, prawo do nauczania religii w szkole publicznej i inne.
13. Czy w Twojej wspólnocie parafialnej funkcjonuje rada duszpasterska i parafialna rada ekonomiczna? Czy są one miejscem uczenia się współodpowiedzialności za parafię?
14. Czy członkowie Twojej wspólnoty parafialnej są informowani o podejmowanych pracach budowlanych, konserwatorskich oraz innych poważnych inwestycjach? Czy na etapie wstępnym istnieje możliwość dyskusji?
15. Jak układają się Twoje relacje z grekokatolikami Kościół ukraińskokatolicki)? Czy uczestniczysz czasami w liturgii wschodniej ze względu na krewnych lub znajomych?
16. Czy spotykasz się z chrześcijanami innych Kościołów i wspólnot (prawosławni, ewangelicy, polskokatolicy, metodyści, baptyści, zielonoświątkowcy i inni)? Czy rozmawiasz z nimi, przyjaźnisz się itp.?
17. Czy masz okazję spotykać się z wyznawcami innych religii, Żydami, wyznawcami Islamu, a także obojętnymi religijnie lub niewierzącymi? Czy dostrzegasz pole współpracy z nimi?
18. Czy jesteś zainteresowany udziałem w formacji i kształceniu liderów, animatorów, moderatorów wspólnot kościelnych? Np. w diecezjalnej szkole katolickiej nauki społecznej?
19. Jakich rozstrzygnięć dotyczących przyszłości Kościoła oczekujesz od rzymskiego synodu 2021-23?
Po spotkaniu synodalnym np. parafialnej rady duszpasterskiej jej sekretarz sporządza notatkę dotyczącą wysłuchanych głosów i przesyła ją do sekretariatu synodu. Najlepiej na adres E-mail: synod.elblag@vp.pl lub listownie: Sekretariat Synodu 2021-23, ul. Świętego Ducha 11, 82-300 Elbląg. Na powyższe pytania można też odpowiedzieć indywidualnie i osobiście przesłać swoje odpowiedzi na adres sekretariatu.
+Jacek Jezierski, biskup elbląski
Elbląg, dn. 10 lutego 2022
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.