Elbląg: diecezjalna Caritas podsumowała działalność za 2010 r.
22 marca 2011 | 09:42 | pp Ⓒ Ⓟ
Prawie 600 ton żywności o wartości 1,5 mln zł rozdzieliły Parafialne Zespoły Caritas w ubiegłym roku. Artykuły spożywcze trafiły do ponad 20 tys. osób – informuje elbląska Caritas w sprawozdaniu z działalności w za 2010 rok.
Główne powody udzielania pomocy to: ubóstwo, sieroctwo, bezdomność, bezrobocie, niepełnosprawność, potrzeby ochrony macierzyństwa lub wielodzietność, trudności w przystosowaniu do życia po zwolnieniu z zakładu karnego, alkoholizm lub narkomania.
– Uczestniczymy w unijnym programie PEAD, czyli pomocy UE dla najbiedniejszych jej członków – powiedział KAI ks. Wojciech Borowski, dyrektor Caritas Diecezji Elbląskiej (CDE). Program pilotowany jest przez Agencję Rynku Rolnego, która też ściśle kontroluje dystrybucję towarów. Placówki uczestniczące w realizacji programu są zobowiązane do składania w terminie sprawozdań z dystrybucji artykułów spożywczych. W 77 Parafialnych Zespołach Caritas pracowało ponad 500 wolontariuszy.
Caritas rozwija także swoją działalność w szkołach, w których powstają Szkolne Koła Caritas. W 36 SKC działało 629 wolontariuszy pod opieką 31 osób. To wspaniała możliwość formacji dzieci i młodzieży, dająca szansę czynnego zaangażowania się w pomoc najbardziej potrzebującym. W ramach SKC kilkaset osób objęto pomocą materialną, rzeczową (m.in. 13 rodzin powodzian z Wielowsi pod Tarnobrzegiem) i niematerialną: odwiedziny chorych, praca w hospicjum, pomoc niepełnosprawnym itp. Warto podkreślić, że SKC działają w oparciu o Regulamin oraz Statut wypracowany przez specjalistów z prawa kościelnego i świeckiego.
Od października 2010 r. pełną parą ruszyło Centrum Wolontariatu. Jego biuro czynne jest kilka razy w tygodniu. Zawiązała się również grupa 15 wolontariuszy, włączająca się aktywnie w prace CDE. Pierwsze pole działania to skupienie wysiłków nad tworzeniem nowych Szkolnych Kół Caritas i współpracą z istniejącymi. Konieczne do tego są rozmowy z dyrekcjami szkół, nauczycielami, księżmi.
W siedzibie Caritas przy ul. Zamkowej 17 kolejny rok funkcjonowała Poradnia Rodzinna oraz punkt informacyjny o kultach i sektach. W poradni dyżury pełnili: psychoterapeuci, pedagog, kapłan, psycholog, mediator, negocjator rodzinny.
– W grudniu 2010r. ruszyły pierwsze warsztaty komunikacji międzyosobowej, kierowane przede wszystkich do narzeczonych i małżonków z niewielkim stażem małżeńskim. Po pierwszej edycji zainteresowanie warsztatami okazało wiele osób z długim stażem życia rodzinnego a także osoby samotne. Widać z tego, iż rozmowy i spotkania między ludźmi nie zastąpi komputer, telewizja, internet – podkreślił ks. Borowski.
Od dawna staraliśmy się o pomieszczenie na rehabilitację dla osób chorych na stwardnienie rozsiane – mówi ks. Borowski. – W tym roku mamy nadzieję uruchomić tego typu placówkę z pomocą fundacji „Renovabis” – dodaje.
CDE prowadzi także akcje całoroczne, organizując letni wypoczynek dla dzieci i młodzieży w diecezjalnym ośrodku w Mikoszewie, festyny z okazji Dnia Dziecka, czy przedstawienia świąteczne w dniu św. Mikołaja.
Wolontariusze organizują też akcje okazjonalne potrzebne zarówno dla ducha, jak i dla ciała. Pięćdziesięciu wolontariuszy PZC, SKC i CDE w dniach 22-24 kwietnia ub.r. uczestniczyło w pielgrzymce do Łagiewnik, z okazji Niedzieli Miłosierdzia Bożego. Jesienią odbył się wyjazd autokarowy wolontariuszy do Lwowa. Przygotował go i poprowadził wicedyrektor CDE, ks. Mirosław Bułecki.
Udzielono finansowej pomocy zagranicznej w wysokości 5.500 PLN na konkretne cele w Rwandzie, Wenezueli i na Litwie.
W trosce o bezpieczeństwo dzieci na drodze zakupiono i rozdano najmłodszym 2 tys. światełek odblaskowych.
Obecnie w okresie Wielkiego Postu Caritas rozprowadziła w parafiach 20 tys. puszek do zbierania jałmużny wielkopostnej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.