Drukuj Powrót do artykułu

Elbląg: „Lazarus” zdobywcą nagrody biskupa elbląskiego „TUUS”

21 października 2017 | 15:22 | ks. pt | Elbląg Ⓒ Ⓟ

Elbląskie Stowarzyszenie Pomocy Humanitarnej im. św. Łazarza „Lazarus” zostało uhonorowane wręczaną już po raz jedenasty nagrodą biskupa elbląskiego „TUUS”. Uroczystość zgromadziła blisko 2 tys. osób i odbyła się w ramach Gali XVII Dni Papieskich w piątkowy wieczór 20 października br. w hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Elblągu.

Bp Jacek Jezierski przypomniał zgromadzonym, że elbląska nagroda “TUUS” jest formą dostrzeżenia, zauważenia i wskazania na ludzi, którzy prowadzą działalność dobroczynną, humanitarną, charytatywną w naszej małej ojczyźnie. – Są to osoby, czy też organizacje, które się temu poświęcają – podkreślił biskup elbląski.

Według Witolda Wróblewskiego prezydenta Elbląga, wszyscy dotychczasowi laureaci nagrody “Tuus” są najlepszym przykładem służby innym ludziom. – Elbląskie Stowarzyszenie Pomocy Humanitarnej im. św. Łazarza “Lazarus”, które otrzymało w tym roku wyróżnienie, od wielu lat wspiera najsłabszych i najbardziej potrzebujących. Niesie nie tylko pomoc, ale przede wszystkim nadzieję osobom starszym, chorym i niepełnosprawnym – przypomniał gospodarz miasta.

Organizatorami i gospodarzami Uroczystej Gali XVII Dni Papieskich byli: Witold Wróblewski – Prezydent Elbląga oraz bp Jacek Jezierski, biskup elbląski.

Nagroda „Tuus” jest elbląskim odpowiednikiem ogólnopolskiego wyróżnienia „Totus”. Od 11 lat kapituła nagrody, przyznając nominację zauważa w ten sposób osoby lub instytucje zaangażowane w diecezji elbląskiej w promocję człowieka, pracę charytatywną oraz działalność edukacyjno-wychowawczą zgodne z duchem nauczania papieża Jana Pawła II.

Stowarzyszenie „Lazarus” Elbląg powstało w grudniu 1999 r. z inicjatywy Zarządu Miasta Elbląga i LAZARUS Hilfswerk w Niemczech. Jest organizacją pozarządową działającą w obszarach pomocy społecznej i ochrony zdrowia. Jego podstawowym celem jest niesienie pomocy starszym, chorym i niepełnosprawnym. Organizacja zatrudnia 110 osób, które codziennie pracują dla 450 podopiecznych: pielęgnują obłożnie chorych, rehabilitują niepełnosprawnych, wyposażają w sprzęt rehabilitacyjny.

Pracownicy elbląskiego „Lazarusa” zajmują się też całodobowym transportem chorych i niepełnosprawnych, w tym przewozami dzieci i młodzieży niepełnosprawnej do szkół i ośrodków opiekuńczo-wychowawczych. „Lazarus” tworzy indywidualne programy pomocy, rehabilitacji i terapii, aktywizuje zawodowo osoby długotrwale bezrobotne, wydaje też żywność unijną dla najuboższych. Prezesem elbląskiego stowarzyszenia jest Izabela Babraj, która w 2007 r. została uhonorowana indywidualnie statuetką „TUUS”.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.