Drukuj Powrót do artykułu

Elbląg: V Ogólnopolski konkurs recytatorski kleryków

15 kwietnia 2018 | 17:50 | ks.pt | Elbląg Ⓒ Ⓟ

23 alumnów z seminariów diecezjalnych i zakonnych przybyło do Elbląga, aby w dniach 13-14 kwietnia br. uczestniczyć w Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim Wyższych Seminariów Duchownych. Konkurs został zorganizowany przez Elbląskie Seminarium Duchowne po raz piąty.

Pierwszą część kulturowego i duchowego wydarzenia stanowiła faza eliminacji. Zmagania uczestników odbywały się w dwóch kategoriach: turnieju recytatorskiego i turnieju piosenki poetyckiej. Jurorzy oceniając występy brali pod uwagę dobór repertuaru, interpretację i świadomość prezentowanego tekstu. Zwieńczeniem i jednocześnie drugą częścią konkursu była uroczysta gala koncertowa, podczas której zaprezentowali się najlepsi recytatorzy i śpiewacy.

W gronie laureatów znalazł się m.in. Mateusz Kolasa z seminarium w Siedlcach, który zachwycił publiczność, a wcześniej jurorów, wykonaniem piosenek Włodzimierza Wysockiego i Bułata Okudżawy. Laureat wyznał, że bardzo lubi rosyjską poezję śpiewaną, a konkurs w Elblągu jest dla niego bardzo dobrą okazja do podzielenia się radością ze śpiewania i poznawania poezji z innymi.

Pochodzący z Białorusi i studiujący w pallotyńskim seminarium w Ołtarzewie Paweł Kozłowski zaprezentował publiczności wiersz Siergieja Jesienina „Czarny człowiek”. Dla recytatora poważnym wyzwaniem był przekaz tekstu w języku polskim. Obok niego, niezwykle ciekawie i ekspresywnie zaprezentował się na scenie kleryk gdańskiego seminarium Kamil Szmidtka. Publiczność usłyszała w jego interpretacji wiersz Mariana Załuckiego „Gdybym był terrorystą”.

Wśród laureatów znaleźli się m.in. klerycy z seminariów w Pelplinie i Katowicach. Dla Doriana Figołuszki był to już trzeci przyjazd do Elbląga. Natomiast dla Mateusza Rzepki konkurs stanowił debiut na elbląskiej scenie recytatorskiej. Dla obydwu alumnów udział w wydarzeniu, to okazja aby pogłębić swój warsztat przekazu słowa, a nade wszystko zachwycić pięknem sztuki.

Zwieńczeniem uroczystej gali laureatów był koncert Adama Struga. Znany śpiewak i instrumentalista, etnomuzykolog, poeta i kompozytor zaprezentował się elbląskiej publiczności wraz ze swoim zespołem, w tym z akompaniamentem liry korbowej.

V Ogólnopolski Konkurs Recytatorski Wyższych Seminariów Duchownych odbył się pod honorowym patronatem: biskupa elbląskiego Jacka Jezierskiego, wojewody warmińsko-mazurskiego Artura Chojeckiego, prezydenta Elbląga Witolda Wróblewskiego i starosty elbląskiego Macieja Romanowskiego. Organizatorami wydarzenia byli: Fundacja Przyjaciół WSD w Elblągu „Amicus” oraz Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Elbląskiej. Konkurs powstał przed sześciu laty dzięki inspiracji i zaangażowaniu Niny Dziwniel-Stępki ówczesnej dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Elblągu.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.