Drukuj Powrót do artykułu

Elbląg: XIII konferencja „Inspiracje Jana Pawła II dla współczesności”

10 maja 2018 | 17:13 | ks. pt | Elbląg Ⓒ Ⓟ

Już po raz 13. studenci, wykładowcy, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych spotkali się w Elblągu, aby uczestniczyć w Międzyuczelnianej Konferencji Naukowej „Inspiracje Jana Pawła II dla współczesności”.

Gospodarzem wydarzenia była Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa (PWSZ) w Elblągu, a współorganizatorami: Elbląska Uczelnia Humanistyczno-Ekonomiczna (EUH-E) oraz Wyższe Seminarium Duchowne. W tym roku spotkanie poświęcono zagadnieniu wojny.

Zgromadzonych na konferencji powitał prof. dr hab. inż. Zbigniew Walczyk – rektor PWSZ w Elblągu, a pierwszą część naukowej debaty poprowadziła dr Irena Sorokosz – prorektor tejże uczelni.

Na temat filozofii pokoju w doktrynie św. Augustyna mówił zebranym prof. dr hab. Andrzej Sylwestrzak. Temat związków teologii i literatury, a także więzi łączących twórczość Gustawa Herlinga-Grudzińskiego z osobą Jana Pawła II, przybliżył prof. dr hab. Feliks Tomaszewski z Uniwersytetu Gdańskiego. Natomiast prof. dr hab. Michał Wojciechowski z UWM w Olsztynie zwrócił w swym wystąpieniu uwagę na problematykę wojny w ujęciu biblijnym.

Na drugą część konferencji, której przewodniczył rektor seminarium elbląskiego ks. dr Sławomir Małkowski, złożyły się dwie prelekcje. Zagadnienie tzw. „nowej wojny” przybliżył słuchaczom dr Wojciech Janik z EUH-E a dr Wojciech Zieliński z PWSZ Elbląg podjął temat: „Jana Pawła II wprowadzenie do tutoringu”.

Na zakończenie konferencji, słowa i nauczanie Jana Pawła II nt. wojny i pokoju przypomniał zgromadzonym wicewojewoda warmińsko-mazurski Sławomir Sadowski.

Idea organizacji Międzyuczelnianej Konferencji Naukowej w Elblągu zrodziła się w 2005 r., bezpośrednio po śmieci Jana Pawła II. Rektorzy i wykładowcy elbląskich uczelni postanowili podjąć refleksję nad papieskim przesłaniem, jego spuścizną i inspiracją dla współczesnych pokoleń. Pierwsze tego typu spotkanie odbyło się w 2006 roku.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.