„Elementarz HaKoach” – karty wprowadzające w żydowskie tradycje
29 grudnia 2020 | 21:01 | dg | Łódź Ⓒ Ⓟ
Młodzi działacze z łódzkiego stowarzyszenia HaKoach opracowali specjalne karty edukacyjne, dzięki którym można w przystępny sposób poznać żydowskie tradycje i kulturę.
„Elementarz HaKoach” to karty do gry, w których każda litera alfabetu hebrajskiego jest pretekstem do opowiadania o kulturze żydowskiej. Karty kryją w sobie historie, legendy i ciekawostki z barwnych dziejów narodu żydowskiego, wprowadzają w świat judaistycznej symboliki i mistyki. Przy okazji karty uczą też hebrajskich liter.
– Pomysł na karty wziął się z potrzeby prowadzenia edukacji wielokulturowej i antydyskryminacyjnej w sposób oryginalny i ciekawy dla młodego odbiorcy. W Polsce od 2017 roku edukacja antydyskryminacyjna nie jest wpisana do podstawy programowej, tak jak miało to miejsce wcześniej. Oznacza to, że zajęcia o takim profilu wynikają tylko z dobrej woli nauczycielek i nauczycieli. Dlatego chcieliśmy stworzyć narzędzie edukacyjne, które pomoże nauczycielom w przybliżaniu uczniom kultury żydowskiej i innych kultur w sposób atrakcyjny i przystępny, także w dobie edukacji zdalnej – opowiada KAI Dawid Gurfinkiel, prezes stowarzyszenia HaKoach.
Elementarz przydatny będzie również dla nauczycieli religii przy wprowadzaniu w zagadnienia związane z kontekstem Starego Testamentu i Ewangelii, a także przy przewidzianych w Dyrektorium o katechizacji zajęciach wprowadzających w dialog z judaizmem.
Cały Elementarz można znaleźć również na stronie: hakoach.eu
Jak używać Elementarza i na czym polega gra w karty?
„Elementarz HaKoach” składa się z dwóch talii po 22 karty (czyli tyle, ile podstawowych liter jest w alfabecie hebrajskim) oraz dołączonej instrukcji.
Pierwsza talia przedstawia podstawowe pojęcia z kultury żydowskiej i ma charakter edukacyjny. Można na jej podstawie bawić się w kalambury albo robić quizy. W instrukcji dołączone są pytania do talii, ale można oczywiście także tworzyć swoje własne pytania i sposoby gry.
Druga talia ma na celu pobudzać wyobraźnię graczy – każda osoba na podstawie wylosowanej karty tworzy część wspólnej historii. Gra ćwiczy też pamięć – gracz musi powtórzyć całą historię swoich poprzedników.
Karty skierowane są głównie do młodzieży szkolnej, ale mogą zainteresować osobę w każdym wieku, która interesuje się kulturą żydowską albo chciałaby dowiedzieć się czegoś na jej temat.
Karty Elementarza stworzone zostały we współpracy ze Stowarzyszeniem Nomada z Wrocławia i agencją kreatywną Cyber kids on real z Warszawy w ramach projektu dofinansowanego przez niemiecką fundację EVZ. „To była bardzo udana współpraca. Mogliśmy się w jej ramach rozwinąć kreatywnie i przelać całą swoją wiedzę na temat kultury żydowskiej i judaizmu na karty” – stwierdza prezes stowarzyszenia HaKoach.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.