Drukuj Powrót do artykułu

Ełk: Miejskie Spotkanie Opłatkowe

22 grudnia 2017 | 09:51 | rr | Ełk Ⓒ Ⓟ

Miejskie Spotkanie Opłatkowe zgromadziło we wtorek, 19 grudnia, w Ełckim Centrum Kultury przedstawicieli wszystkich ełckich środowisk. W atmosferę świąteczną zaproszonych gości wprowadzili podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej w Ełku przy Katolickim Stowarzyszeniu Niepełnosprawnych Diecezji Ełckiej jasełkami i radosnym kolędowaniem. Jasełka „Betlejem to My sami…” z udziałem chóru pod kierunkiem Aleksandry Szejdy wyreżyserowała Izabela Uściłowicz, instruktor pracowni muzyczno-teatralnej. Oprawę kolędową spotkania przygotował ełcki zespół „GospElk” prowadzony przez Daniela Szejdę oraz schola dziecięca „Aniołki ks. Bosko” z parafii św. Rafała Kalinowskiego z Ełku.

Przed poświęceniem opłatków harcerze przekazali na ręce bp. Jerzego Mazura, biskupa ełckiego, Betlejemskie Światło Pokoju. Zgromadzeni wokół niego uczestnicy mieli okazję nie tylko do refleksji nad właściwym sensem świąt, ale także do refleksji nad mijającym rokiem, do wyrażenia wdzięczności za to, co było w nim Bożą łaską jak też przeproszenia za wszystkie trudy we współpracy.

Bp Mazur, zwracając się do zgromadzonych gości mówił: „Adwent to czas, w którym należy zwolnić tempo i przyjąć postawę słuchania. Pan Bóg ma nam wiele do powiedzenia. Dzisiaj gromadzimy się na spotkaniu opłatkowym. Do Betlejem prowadzi nas Betlejemskie Światło Pokoju, które przynieśli nam harcerze. Myślą przewodnią tegorocznego Światła Pokoju jest hasło: “W Tobie jest światło”.

Biskup podsumował mijający rok i wyraził wdzięczność obecnym za zaangażowanie się w przeżywanie jubileuszu 25-lecia diecezji ełckiej. Tegoroczne Boże Narodzenie jest wyjątkowe dla wiernych diecezji. „To przygotowywanie się do dzisiejszego dnia również było poprzez przekazanie choinki bożonarodzeniowej z Mazur, z diecezji ełckiej, która w tym roku zdobi plac św. Piotra w Watykanie. Przekazując tę choinkę miałem na myśli wszystkich diecezjan, wszystkich Polaków. I dzisiaj pragnę przekazać błogosławieństwo od Ojca świętego Franciszka dla nas wszystkich” – dodał biskup Jerzy Mazur.

Uczestnikom spotkania życzył „aby Jezus Chrystus, światłość świata, który narodził się w Betlejem, narodził się też w naszych sercach. Czyńmy tak, aby ci, którzy są z dala od Chrystusa, także mieli tę radość, że światło zajaśniało też w ich sercach. Boże dary są najważniejsze, dlatego miejcie odwagę być szczęśliwymi” – zachęcał biskup.

Tomasz Andrukiewicz, prezydent Ełku, kierując słowa życzeń podkreślił, że czas łamania się opłatkiem i składania sobie życzeń, jest piękną tradycją. „Cieszę się, że wielu z nas ma to przeświadczenie, że to dobro, które się narodziło w Betlejem – Jezus i to słowo, towarzyszy nam każdego dnia. Chciałbym prosić Was wszystkich, którzy jesteście wspaniałymi ludźmi, ełczanami, żebyście tak, jak codziennie dzielicie się dobrem – o tym dobrze mówili. Bo to Boże Narodzenie jest potrzebne codziennie – powiedział prezydent Ełku. Po oficjalnych życzeniach nastąpiło tradycyjne przełamanie się opłatkiem. Spotkanie zakończyło się tradycyjną wieczerzą wigilijną.

Wśród uczestników spotkania byli, m.in. ełccy duchowni Kościoła katolickiego, także obrządku grekokatolickiego, prawosławnego, ewangelicko–metodystycznego oraz chrześcijan baptystów. Obecni byli również: przedstawiciele samorządu miejskiego, powiatowego i gminnego, przedstawiciele miejskich oraz powiatowych jednostek organizacyjnych, wymiaru sprawiedliwości i służb mundurowych, oświaty, organizacji pozarządowych i związków zawodowych, a także przedsiębiorcy, bankowcy i media.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.