Ełk – obchody Dnia Dziecka Utraconego
12 października 2024 | 20:58 | ks. kz | Ełk Ⓒ Ⓟ
W sobotę obchodzono w Ełku Dzień Dziecka Utraconego. To dzień szczególnej pamięci o dzieciach zmarłych przed narodzinami i o ich rodzinach. W parafii pw. Opatrzności Bożej sprawowano Mszę św., której przewodniczył i homilię wygłosił ks. Michał Puczyłowski – dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Ełckiej Kurii Diecezjalnej.
„Idea tego Dnia jest związana z potrzebą zmiany sposobu postrzegania przez społeczeństwo problemów, z jakimi borykają się rodzice po stracie dziecka oraz uświadomienia, że każde życie jest ważne” – zaznaczył w homilii ks. Puczyłowski.
„Wiele dzieci umiera na skutek poronień, czyli nie ma możliwości doczekania swoich narodzin i rodzice, rodzeństwo, dziadkowie, całe rodziny cierpią z powodu utraty tych dzieci. O nich właśnie chcemy pamiętać, ich wspominamy, bo zaistnieli na świecie, byli oczekiwani, a ta nagła śmierć jest wielką tragedią dla bliskich. Trzeba te dzieci wspominać i na ile jest to możliwe, towarzyszyć tym rodzinom w żałobie i smutku” – dodał.
Po wspólnej Eucharystii uczestnicy udali się na Cmentarz Komunalny, gdzie w Grobowcu Dzieci Utraconych została złożona urna z prochami dzieci. „Taki dzień uwrażliwia nas na wartość życia każdego człowieka. Na to, że każde życie jest święte, wyjątkowe, jest ważne, jedyne” – mówił ks. Puczyłowski.
Po raz pierwszy Dzień Dziecka Utraconego obchodzono w 1988 r. w Stanach Zjednoczonych. W Polsce, z inicjatywy Organizacji Rodziców po Stracie oraz Rodziców Dzieci Chorych „Dlaczego”, od 2004 r. Celem tego dnia jest zmiana patrzenia społeczeństwa na tak traumatyczne doświadczenie, jakim jest poronienie.
Przeżycia rodziców po stracie dziecka nienarodzonego często są bagatelizowane. Czas ten ma podkreślić, jak ważną rolą jest wsparcie rodzin po stracie. Datę obchodów Dnia Dziecka Utraconego ustalono na 15 października – tyle, licząc umownie od 1 stycznia, trwałaby ciąża.
W Ełku od 2014 r. prezydent miasta Ełku wydał zarządzenie, które reguluje pochówki dzieci utraconych i pozostawionych w szpitalu. Pochówki są w całości finansowane z budżetu miasta.
Organizacją zbiorowych pochówków z ramienia Urzędu Miasta zajmuje się Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Ełku wraz z Wydziałem Duszpasterstwa Rodzin Ełckiej Kurii Diecezjalnej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.