Ełk: procesje Bożego Ciała wyłącznie na terenie przykościelnym
09 czerwca 2020 | 16:09 | mr | Ełk Ⓒ Ⓟ
Kuria Biskupia Diecezji Ełckiej wydała zalecenia, aby parafie organizowały procesje Bożego Ciała na terenie przykościelnym do jednego lub czterech ołtarzy z zachowaniem wymaganych środków ostrożności. Z powodu epidemii nie będzie też procesji po ulicach miast.
W wigilię Bożego Ciała, w sercu diecezji będzie zorganizowany już po raz drugi Wieczór Uwielbienia. Modlitwa będzie również transmitowana przez „Martyria TV”. W wielu parafiach diecezji święto poprzedzi czuwanie czterdziestogodzinne.
Trwają już przygotowania do uroczystości Bożego Ciała w parafiach diecezji ełckiej. Jak podkreśla bp Jerzy Mazur, biskup ełcki: „istotą uroczystości i oktawy Bożego Ciała jest uwielbienie Jezusa Eucharystycznego obecnego w Najświętszym Sakramencie. Jest to publiczne wyznanie wiary w rzeczywistą obecność Jezusa w Eucharystii. W tym roku ze względu na pandemię będą różne warianty liturgii procesyjnej, w zależności od wielkości terenu przykościelnego” – mówił biskup.
Bp Mazur skierował słowa zachęty, aby wierni w tym dniu, a także w czasie całej oktawy licznie przyjęli komunię św. i trwali na adoracji Najświętszego Sakramentu. „Taka możliwość będzie we wszystkich kościołach naszej diecezji. Przyjmijcie Jezusa w komunii św. do świątyni waszych serc i nieście Go z wiarą ulicami naszych miast i drogami wszystkich miejscowości. Nieście Chrystusa do waszych rodzin, do miejsc pracy, szkół i miejsc przebywania. Nieście i głoście, że Chrystus jest jedynym zbawicielem świata. On żyje, jest obecny w Eucharystii. On pragnie byśmy żyli Eucharystią” – zapewnia biskup ordynariusz.
Proboszczowie, w ogłoszeniach skierowali do parafian zachętę o przystrojenie domów elementami religijnymi, jako świadectwo naszej wiary. W czasie oktawy Bożego Ciała, w wielu parafiach diecezji ełckiej będą miały miejsce uroczystości pierwszokomunijne.
Piękno tego święta wyraził ks. Józef Tischner: „W Eucharystii i poprzez Eucharystię dokonuje się coś istotnego: Bóg staje się nieustannie naszym Bogiem. On nasz, a my Jego. Niezwykłe doświadczenie Miłości staje się udziałem każdego, kto wchodzi w komunię z Bogiem. Stajemy wobec perspektywy odzyskania świata. Nasz świat nabiera nowego sensu (…). Gdy wraca Miłość, świat jakby na nowo się zaczyna”.
W Polsce Boże Ciało jest dniem wolnym od pracy. Katolicy zobowiązani są do uczestnictwa w tym dniu we mszy świętej.
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, popularnie zwana Bożym Ciałem, jest jednym z głównych świąt obchodzonych w Kościele katolickim. W Polsce tradycją stały się procesje do czterech ołtarzy, symbolizujących cztery strony świata, umiejscowionych wokół świątyni parafialnej.
Uroczystość obchodzona była od połowy XIII wieku, a do Polski trafiła w 1320 r., początkowo do diecezji krakowskiej, a od końca XIV wieku była już we wszystkich diecezjach.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.