Ełk: rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego ks. Kazimierza A. Hamerszmita
07 lutego 2010 | 18:01 | ks. js Ⓒ Ⓟ
Dokument w sprawie rozpoczęcia diecezjalnego etapu procesu beatyfikacyjnego ks. Kazimierza Aleksandra Hamerszmita – więźnia obozów w Dachau i Sachsenhausen oraz wielkiego orędownika osób chorych i ubogich na Suwalszczyźnie wystosował do wiernych diecezji ełckiej jej ordynariusz bp Jerzy Mazur.
W specjalnym "Edykcie w sprawie beatyfikacji i kanonizacji Sługi Bożego Księdza Kazimierza Aleksandra Hamerszmita" bp Jerzy Mazur przypomina pełen poświęcenia życiorys ks. Hamerszmita, wieloletniego proboszcza parafii św. Aleksandra w Suwałkach.
Jako neoprezbiter on został pojmany przez hitlerowców osadzony w obozie koncentracyjnym w Działdowie, a następnie w Sachsenchausen i Dachau. "Okazał się tam odważnym świadkiem Chrystusowej Ewangelii. Po uwolnieniu, przez prawie 57 lat życia w kapłaństwie, zasłynął niezwykłą wiernością powołaniu i wielką gorliwością apostolską. Całym swoim życiem świadczył o Chrystusowej Ewangelii, zdając się całkowicie na wolę Boga oraz Maryję Dziewicę" – pisze w dokumencie ordynariusz ełcki.
Jak przypomina bp Mazur, ks. Hamerszmit "z gorliwością i prostotą głosił Słowo Boże i niezmordowanie służył sakramentem pokuty i pojednania wszystkim wiernym". Dalej podkreśla, że kapłan swoim życiem "ukazał, że pierwszym zadaniem każdego ochrzczonego jest dążenie do świętości. Miłość Boga i bliźniego realizował poprzez troskę o biednych, chorych i ludzi w podeszłym wieku oraz wspieranie wielu dzieł Kościoła. Już za życia cieszył się ogromnym szacunkiem wśród mieszkańców Suwałk i okolicy”.
Biskup zauważa, że ks. Hamerszmit, mimo że przynależał do diecezji łomżyńskiej, to jednak poprzez Suwałki, gdzie spędził 37 lat życia, wpisuje się również w dzieje utworzonej w 1992 roku diecezji ełckiej.
W edykcie biskup zwraca się z prośbą: „Ponieważ sława świętości, którą cieszył się już za życia, ujawniła się w niezwykły sposób także po jego śmierci i dlatego, że zostałem formalnie poproszony o rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Sługi Bożego, aby ukazać Go jako przykład wspólnocie kościelnej, proszę wszystkich wiernych i każdego z osobna, aby poinformować mnie bezpośrednio albo poprzez Trybunał Diecezji Ełckiej (ul. 3 Maja 10, 19-300 Ełk) o wszystkich faktach, z których można w jakikolwiek sposób wnioskować i przeprowadzać dowody za lub przeciw sławie świętości wymienionego Sługi Bożego”.
"Edykt" będzie wywieszony przez dwa miesiące w katedrze w Ełku i w konkatedrze w Suwałkach, został także opublikowany w diecezjalnym miesięczniku „Martyria”.
Bp Mazur przewodniczył dziś Mszy św. w kościele św. Aleksandra w Suwałkach. W homilii mówił o ks. Hamerszmicie, że był świadkiem Miłości, wiernym Bogu, co jest szczególnie ważne w Roku Kapłańskim, którego hasłem są słowa: „Wierność Chrystusa, wierność kapłana”. – I tu w Suwałkach, i w obozie na pierwszym miejscu stawiał Miłość Boga i miłość drugiego człowieka – podkreślił hierarcha.
Drogę kapłańską ks. Hamerszmita biskup porównał do Drogi Krzyżowej Chrystusa, gdyż była naznaczona trudem cierpieniem, upadkami i powstaniami. – Ale we wszystkim odnosił zwycięstwo, bo całkowicie zawierzył siebie Bogu i Matce Bożej. Poszedł za Chrystusem i pozostał Mu wierny do końca życia, służąc Bogu i ludziom. Dobrze rozumiał, że Jezus powiedział do niego: „Wypłyń na głębię i zarzuć sieci” – stwierdził kaznodzieja.
"Był człowiekiem modlitwy. Przez całe życie z radością dzielił się z innymi tym, co posiadał" – dodał bp Mazur.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.