Ełk: śluby dziewic konsekrowanych
26 maja 2022 | 17:36 | mr | Ełk Ⓒ Ⓟ
W czwartek 26 maja w katedrze ełckiej trzy kobiety zostały włączone do grona dziewic konsekrowanych. Uroczystej Mszy św. oraz konsekracji dokonał biskup ełcki Jerzy Mazur.
W homilii bp Mazur przypomniał, że dziewictwo konsekrowane jest najstarszą formą życia konsekrowanego w Kościele, wywodzącą się z pierwszych wieków chrześcijaństwa. Mówił: „Kościół Katolicki określa dziewicę konsekrowaną mianem: „oblubienicy Jezusa”. Oznacza to, że taka kobieta z własnej i nieprzymuszonej woli poświęca samą siebie i całą miłość, jaką mogłaby obdarzyć swojego męża i dzieci, samemu Jezusowi Chrystusowi dla chwały Bożej i zbawienia ludzi”.
Zwracając się do kandydatek biskup podkreślał znaczenie tego wydarzenia w ich życiu. „Konsekracja, której dzisiaj dostępujecie wskazuje na akt, wiążący jeszcze ściślej każdą z was z Bogiem, sprawiając, że oddajecie się do dyspozycji Pana Boga. W mocy Ducha Świętego rozpoznawajcie wolę Bożą. Przez konsekrację przynależycie do Boga i całym swoim życiem winnyście oddawać cześć i chwałę Bogu oraz ukazywać Jego obecność w świecie poprzez wasze świadectwo o Jezusie Chrystusie Ukrzyżowanym i Zmartwychwstałym” – mówił hierarcha.
Biskup zwrócił uwagę, że właściwie odczytane powołanie wynika z chrztu św. Mówił: „Duch Święty Pocieszyciel, który przez wodę chrztu świętego uczynił wasze serca świątynią Najwyższego, dzisiaj przez pośrednictwo udziela wam nowego namaszczenia duchowego i z nowego tytułu poświęca Bożemu Majestatowi. Wynosi was do godności oblubienic Chrystusa i łączy nierozerwalnym węzłem z Synem Bożym. Niech całe wasze życie będzie zgodne z waszym powołaniem i waszą godnością. Naśladując Matkę Bożą, chcecie być służebnicami Pańskimi i pragniecie, aby was tak nazywano. Bądźcie roztropne i czuwajcie, aby pycha nie skaziła wielkiego daru dziewictwa”.
Po wieloletniej formacji i duchowym przygotowaniu Aneta Bugnacka z par. pw. MB Częstochowskiej w Turośli, Anna Łozowska z par. pw. NSJ w Ełku oraz Katarzyna Sikorska z pra. pw. św. Wojciecha w Suwałkach, złożyły na ręce biskupa ełckiego i w obecności licznie zgromadzonych wiernych, publiczne śluby czystości i postanowienie życia w dziewictwie konsekrowanym. Widzialnym znakiem konsekracji jest obrączka, którą otrzymały i będą nosiły na serdecznym palcu prawej ręki. Przyjęły również księgę Liturgii Godzin, by wielbić Ojca Niebieskiego i prosić o zbawienie całego świata.
„Każda z was wyraziła swoje pragnienia, głębszej relacji z Jezusem, poznawania Go, kochania, adorowania, uwielbiania i naśladowania. Dla Chrystusa wyrzekłyście się małżeństwa, ale staniecie się matkami w porządku duchowym, gdy wypełniając wolę Ojca, przez swoją miłość będziecie się przyczyniały do tego, że niezliczone dzieci narodzą się do życia łaski albo to życie odzyskają. Pragnijcie jeszcze bardziej przylgnąć do Serca Jezusowego, by modlić się za kapłanów i o nowe powołania, zaangażować się w ewangelizację oraz w pomoc biednym i potrzebującym” – do podjęcia takiej drogi biskup zachęcał nowo wyświęcone dziewice.
Dzień konsekracji jest dniem pełnym wzruszenia i głębokich przeżyć. „Konsekracja to dla mnie zaproszenie do jeszcze głębszej, pełniejszej relacji z Jezusem. A zatem do głębszego nawrócenia. Jest to moja odpowiedź na Jego Miłość, która ciągle na nowo mnie zachwyca i nadaje sens wszystkiemu co robię i jednocześnie budzi we mnie pragnienie jeszcze pełniejszego przylgnięcia do Niego. Chciałabym być dla Niego radością i nie zawieść Jego Miłości – po ludzku niemożliwe. Z ufnością więc powierzam się Maryi. Proszę, aby uczyła mnie kochać Jezusa i służyć mu w codzienności. Wierzę, że nie jest dziełem przypadku data konsekracji, którą wyznaczył nam biskup: 26 maja – Dzień Matki. W Sercu Matki Boga składam moje życie i powołanie” – mówi Anna.
Katarzyna dzieląc się z nami swoją refleksją o konsekracji powiedziała: „To przede wszystkim głęboka więź z Jezusem, oddanie się Jemu na wieki. Wieczne miłowanie Boga i powtarzanie „fiat” w pokorze i posłuszeństwie Magisterium Kościoła. Zawierzenie Bożemu Miłosierdziu. Poczucie rzeczywistego obcowania z Trójcą Świętą. To również wielka zażyłość z Maryją, Józefem i świętymi. Konsekracja dla mnie ma również wymiar eschatologiczny; przypomina o celu, do którego dążymy” – wyjaśnia nowo konsekrowana Suwalczanka.
„Dzień mojej konsekracji jest dla mnie wielką radością i wypełnieniem obietnicy, którą Bóg dał mi przed kilku laty, bo jest Bogiem wiernym. Jest spełnieniem pragnienia mojego serca. Znakiem, że chcę dzielić się miłością i pokojem Jezusa, który żyje w moim sercu, umocnieniem łaską Bożą, abym mogła realizować misję, którą Bóg ma dla mnie. Konsekracja jest dla mnie wyruszeniem w drogę z Jezusem jako Jego oblubienica. Wypłynięciem na głębsze wody, trzymając się mocno ręki Zbawiciela. Zaproszeniem do bardziej zażyłej relacji z Nim, aby mógł bardziej się mną posłużyć, działać przeze mnie w świecie. Wydarzenie konsekracji jest dla mnie też przypieczętowaniem ukończenia 5-letniej formacji, przygotowującej do życia konsekrowanego w świecie” – podsumowała Aneta z Turośli.
Obecnie w diecezji ełckiej swoje szczególne powołanie realizuje 9 dziewic konsekrowanych oraz 5 wdów konsekrowanych. Grono wdów powiększy się o kolejne osoby konsekrowane podczas diecezjalnego spotkania teściowych 9 lipca w Lipsku.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.