Ełk: wizyta wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego
18 maja 2011 | 16:50 | ks. js Ⓒ Ⓟ
Ełk odwiedził 18 maja wielki mistrz krzyżacki, dr Bruno Platter OT. Jest on duchownym rzymskokatolickim, od 2000 roku opatem i zwierzchnikiem Zakonu krzyżackiego. Pochodzi z włoskiej prowincji Bolzano zamieszkałej w większości przez ludność niemieckojęzyczną. Nie była to jego pierwsza wizyta w Polsce. Brał m.in. udział, zaproszony jeszcze przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego, w ubiegłorocznych obchodach 600-lecia bitwy pod Grunwaldem.
Do Ełku wielki mistrz przyjechał po raz pierwszy. Wyraził zadowolenie z rozmów m.in. z władzami miasta oraz z biskupem ełckim Jerzym Mazurem. Rozmawiano m.in. o możliwościach współpracy w dziedzinie kulturalnej. Zdaniem ks. Plattera, współpraca ta mogłaby polegać na wymianie informacji i doświadczeń dotyczących życia społecznego.
Rozmowom towarzyszyła atmosfera życzliwości i zrozumienia, bez opierania się na dawnych uprzedzeniach i stereotypach oraz w przekonaniu, że w dzisiejszej, jednoczącej się Europie, trzeba wspólnie budować nową społeczną świadomość i wzajemne zaufanie – powiedział wielki mistrz krzyżacki. Jak dodał, istotną rolę do spełnienia – w oświacie, działalności społecznej, ale także duszpasterskiej i charytatywnej – mają tu zarówno Kościół, jak i zakon krzyżacki.
Wielki mistrz przypomniał, że zakon nie jest już obecny na tych terenach od ponad pięciuset lat i "zrozumiałe, że nie ma tutaj szerszej wiedzy, czego zakon dokonał później i czym się zajmuje dzisiaj". Zakon krzyżacki to nie tylko przeszłość i historia, ma on zadanie do spełnienia i dzisiaj. Negatywne postrzeganie Zakonu krzyżackiego obecnie powoli zanika. Dowartościowuje się natomiast jego cywilizacyjne, społeczne czy kulturalne osiągnięcia.
Po wizycie u biskupa ełckiego wielki mistrz krzyżacki przeszedł na plac Jana Pawła II, gdzie złożył kwiaty pod pomnikiem Papieża-Polaka.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.