Encyklika społeczna Benedykta XVI na początku przyszłego roku
12 grudnia 2008 | 07:43 | ml (KAI Rzym) /a. Ⓒ Ⓟ
Od dawna zapowiadana nowa encyklika społeczna Benedykta XVI ukaże się najprawdopodobniej dopiero na początku przyszłego roku – ujawnił kard. Renato Martino podczas prezentacji orędzia Benedykta XVI na najbliższy, 42. Światowy Dzień Pokoju.
Przewodniczący Papieskiej Rady „Iustitia et Pax” poinformował, że w dokumencie rozwinięte zostaną niektóre myśli, zawarte w ogłoszonym dziś orędziu Benedykta XVI na 42. Światowy Dzień Pokoju.
Przedstawiając orędzie hierarcha zaznaczył, że społeczna nauka Kościoła przynosi „oryginalne podejście do globalizacji”, ponieważ pojmuje ją „nie jako poszerzenie pod względem ilościowym, ile raczej jako pilną potrzebę jakościowego pogłębienia kwestii człowieka i potrzeb rodziny ludzkiej”. Dlatego „Kościół zainteresowany jest aktualnymi zjawiskami związanymi z globalizacją i ich wpływem na ubóstwo” i „wskazuje nowe aspekty aktualnej kwestii społecznej, która jest kwestią człowieka i jego relacji z Bogiem”.
Kardynał zwrócił uwagę, że tegoroczne papieskie orędzie, zatytułowane „Zwalczanie ubóstwa drogą do pokoju”, jest w jakimś sensie kontynuacją orędzia Jana Pawła II na Światowy Dzień Pokoju w 1993 r., obchodzonego pod hasłem „Jeśli pragniesz pokoju, wyjdź naprzeciw ubogim”. „Również orędzie Benedykta XVI ukazuje nam, jak związane są z sobą walka z ubóstwem i pokój” – zauważył przewodniczący Papieskiej Rady „Iustitia et Pax”.
Kard. Martino zwrócił uwagę na punkt 10 orędzia, w którym papież odnosi się do aktualnego kryzysu finansowego, „będącego źródłem powszechnego i rosnącego zaniepokojenia”. Dokument „podkreśla, że zasady nauki społecznej wyjaśniają powiązania między ubóstwem i globalizacją i nadają kierunek działaniom prowadzącym do budowy pokoju”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.