„Enter … The Church” – wirtualny „kościół zagadek”
17 czerwca 2022 | 17:26 | dziar | Szydłów Ⓒ Ⓟ
Parafia pw. św. Władysława w Szydłowie – jedyna pod tym wezwaniem w diecezji – aby zachęcić wiernych i turystów do wizyty w odpust parafialny 27 czerwca w unikatowym kościele, proponuje wirtualny „kościół zagadek” pn. „Enter… The Church”.
– To oczywiście propozycja nie tylko na odpust, ale dla wszystkich, którzy przyjadą do Szydłowa zwanego „polskim Carcassonne – mówi KAI pomysłodawczyni wirtualnej zabawy dr Kamila Pytowska.
Wirtualny „kościół zagadek” oparty jest na idei popularnych escape roomów.
– O ile celem tradycyjnego escape roomu jest „ucieczka z pokoju” to „Enter …the Church” ma zachęcić, po wirtualnej przygodzie, do odwiedzin w realu tej niezwykłej świątyni jaką jest kościół pw. św. Władysława w Szydłowie – tłumaczy Pytowska.
W wirtualnej przygodzie towarzyszy odwiedzającym św. Władysław i to on jest głównym przewodnikiem. Pojawiają się także inne postaci związane ze średniowieczną farą szydłowską, jak królowie Polski, którzy opowiadają o swoich związkach z tutejszym kościołem, czy zatopiony na rozkaz Kazimierza Wielkiego ks. Marcin Baryczka. Współcześnie z parafią był wiązany znakomity artysta prof. Marian Czapla, zwany „malarzem Tajemnicy Wcielenia”. Jedyne freski, jakie wykonał są właśnie w Kaplicy Literackiej w kościele w Szydłowie.
Kościół św. Władysława ufundował król Kazimierz Wielki. To jedna ze świątyń ekspiacyjnych, jako zadośćuczynienie króla za zamordowanie ks. Marcina Baryczki, wikariusza katedry wawelskiej.
Położony w północno-wschodniej, narożnej części murów miejskich, na przełomie XVI/XVII – odnawiany, w 1630 r. częściowo spalony, odrestaurowany w XIX w., został znacznie zniszczony podczas II wojny światowej.
Po zniszczeniach wojennych kościół odbudowano w latach 1945-1958 staraniem ks. proboszcza Konstantego Tomali. Jest to kościół dwunawowy, halowy wzniesiony z cegły, miejscami zdobiony kamieniem. W pobliżu znajduje się charakterystyczna dzwonnica, przerobiona z baszty miejskiej. Do dziś jeszcze widać typowe otwory strzelnicze. Świątynię okala stary mur cmentarny oraz murowana brama.
Ołtarz główny zdobi tryptyk św. Piotra i Pawła z XV/XVI w. Zachowała się gotycka zakrystia oraz wczesnobarokowa odrestaurowana Kaplica Literacka z pocz. XVII w., mieszcząca późnorenesansowy ołtarz.
Szydłów był jednym z najstarszych miast królewskich, bezpośrednio podlegających władcy. Pierwsza wzmianka o osadzie pochodzi z 1119 r. W 1329 r. król Władysław Łokietek wydał w Krakowie przywilej miejski dla Szydłowa.
W poł. XIV w. Kazimierz Wielki wybudował mury obronne z kamienia łupkowatego z blankami i bramami oraz fosą. Miasto miało pełnić rolę warowni obronnej, która wraz z szeregiem innych zamków strzegłaby ziemi sandomierskiej. W miejscu drewnianego kościoła powstał w 1355 r. murowany pw. św. Władysława, a pod koniec XIV w. powstała parafia, o czym obszernie wzmiankuje kronikarz Jan Długosz. Na XIV w. przypada okres największego rozkwitu Szydłowa. W mieście skupiały się liczne cechy rzemieślnicze. Już w 1528 r. zasobne miasto mogło sobie pozwolić na wodociąg.
Funkcjonowały nawet łaźnie, a korzystający z nich płacili podatek – tzw. łaziebne. Trudne chwile miasto przeżyło w połowie XVI w. , kiedy pożar strawił znaczną jego część. W 1655 r. miasto zajęli Szwedzi. A podczas II wojny światowej 90 proc. zabudowy legło w gruzach.
Pomimo licznych przekształceń oraz zniszczeń udało się zachować XIV-wieczny układ urbanistyczny. Odrestaurowano fortyfikację z murami obronnymi okalającymi miasto, basztami, bramy wjazdowe: Krakowską, Opatowską i Wodną.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.