Episkopat Brazylii proponuje: „Przestrzeń liturgiczna dla Amazonii”
17 marca 2019 | 12:36 | ks. ak (KAI Rio de Janeiro) | Rio de Janeiro Ⓒ Ⓟ
W perspektywie październikowego Synodu Biskupów w Watykanie i w kontekście realiów społeczności, zwłaszcza tych, które mają trudności z budowaniem kaplic i kościołów Konferencja Biskupów Brazylii (CNBB) zaproponowała projekt: „Przestrzeń liturgiczna dla Amazonii”. Pomysł duszpasterskiej komisji ds. liturgii brazylijskiego episkopatu polega na zaproponowaniu, zgodnie z rzeczywistymi potrzebami, projektów architektonicznych przy wykorzystaniu alternatywnych materiałów właściwych dla tego regionu.
Według ks. Thiago Facciniego, doradcy komisji ds. liturgii, inicjatywa zrodziła na podstawie sprawozdań i opinii księży pracujących w Amazonii, którzy przedstawili trudności wspólnot tam żyjących pozbawionych odpowiednich miejsc na spotkania i celebracje i proszą o pomoc w znalezieniu odpowiednich rozwiązań dla lokalnej rzeczywistości. Niektórzy z nich przedstawili również trudności w budowaniu kaplic i kościołów prosząc o pomoc w architektonicznym projektowaniu obiektów, które byłyby trwałe i dostosowane do możliwości lokalnych wspólnot.
Projekt został zatwierdzony przez Radę Stałą CNBB a partnerem w realizacji projektu jest komisja ds. Amazonii. „Projekt składa się z dwóch elementów, z których pierwszy ma charakter edukacyjny i ma na celu oferowanie broszur z wytycznymi i sugestiami na temat organizacji przestrzeni sakralnej, a drugi to konkretne projekty z użyciem materiałów alternatywnych dostosowanych do rzeczywistości Amazonii” – wyjaśnia ks. Faccini.
Komisja ds. liturgii zaprosiła architektów i innych chrześcijańskich specjalistów do włączenia się w kształtowanie Kościoła w Amazonii. „Architekci proponują projekty kościołów wykonanych z materiałów pochodzących z regionu Amazonii, coraz tańsze i sprawiające, że świątynia będzie harmonizowała z otoczeniem” – wyjaśnił ksiądz.
Biorąc pod uwagę znaczenie regionu Amazonki dla całej planety, papież Franciszek zwołał na październik 2019 r. Synod Biskupów dla Amazonii. Głównym jego celem jest rozpoznanie nowych dróg ewangelizacji mieszkańców regionu, zwłaszcza tubylców, miejscowych rybaków, a także rozwiązanie problemu kryzysu Lasu Amazońskiego nazywanego „zielonymi płucami świata”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.