Drukuj Powrót do artykułu

Episkopat o przyszłości Papieskiego Kolegium Polskiego w Rzymie

13.10.2017 , Lublin / tk, mip / bd Ⓒ ℗

Przyszłość zagrożonego Papieskiego Kolegium Polskiego w Rzymie była jednym z tematów piątkowych obrad Episkopatu w Lublinie. Erygowane w XIX wieku Kolegium jest jedną z dwóch placówek, w której mieszkają polscy duchowni, studiujący na rzymskich uniwersytetach.

Przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki powiedział w przerwie obrad, że obiekt musi zostać uratowany, zatem trzeba znaleźć fundusze na jego utrzymanie.

W podobnym tonie wypowiadał się przemawiając podczas zebrania abp Józef Michalik. W rozmowie z KAI wskazywał na znaczenie tego obiektu w życiu biskupa Wojtyły, który mieszkał tu podczas wielokrotnych pobytów w Rzymie. “Kolegium było dlań miejscem nawiązywania kontaktów z biskupami z całego świata. Z tego domu wyjeżdżał na konklawe, na którym został wybrany papieżem” – przypomniał abp Michalik, który wówczas był rektorem tej placówki.

Abp Michalik przyznał, że dom wymaga remontu i unowocześnienia, niemniej, jak ocenił “Kościół w Polsce musi być na to stać”. Właśnie Kolegium powinno być jednym z punktów odniesienia dla Polaków przybywających do Rzymu” – argumentuje arcybiskup senior archidiecezji przemyskiej.

Zdaniem abp. Michalika zamknięcie placówki byłoby krzywdą nie tylko dla polskiego dziedzictwa duchowego, ale i dla przyszłości. “Kolegium daje studiującym w nim księżom wielką szansę na naukę języków, kontakty z innymi Kościołami, poznanie kultury starorzymskiej, z której wyrasta Europa oraz współczesnych problemów Kościoła” – przekonuje b. rektor Kolegium.

Obecnie w Kolegium mieszka 26 kapłanów z polskich diecezji, którzy studiują na rzymskich uczelniach oraz ośmioosobowa wspólnota, opiekująca się domem.

Przypomnijmy, że podczas czerwcowych obrad KEP w Zakopanem biskupi podjęli decyzję o reorganizacji Kolegium – jednej z dwóch placówek, w której mieszkają polscy duchowni, studiujący na rzymskich uniwersytetach.

Decyzja o zmianach w funkcjonowaniu placówki spowodowana jest zmniejszającą się liczbą księży, a także większą liczbą uniwersytetów i wydziałów teologicznych w Polsce, na których studiowanie jest tańsze, a także bardziej osadzone w kontekście polskim.

W Rzymie funkcjonowały dotąd dwa tego typu obiekty: Polski Papieski Instytut Kościelny przy Via Pietro Cavallini oraz Papieskie Kolegium Polskie na Awentynie. Łącznie mieściły 200 studentów. Jednak w ostatnich latach miejsca wypełnione nie były nawet w połowie.

Niewykluczone, że obiekt będzie w przyszłości pełnić funkcję domu pielgrzyma. Obecnie trwa opracowywanie nowego projektu.

Papieskie Kolegium Polskie zostało erygowane 9 marca 1866 r. dekretem papieża Piusa IX.

Wersja do druku

Przeczytaj także

13 października 2017 09:17

Uczestnicy polsko-ukraińskiej konferencji napisali list do papieża

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.