75% episkopatów przesłało wytyczne
06 lutego 2013 | 13:05 | st (KAI/SIR) / pm Ⓒ Ⓟ
75 proc. spośród 112 konferencji biskupich świata przesłało już do Watykanu wytyczne w sprawie zapobiegania nadużyciom osób duchownych wobec nieletnich oraz ochrony dzieci – poinformował promotor sprawiedliwości w Kongregacji Nauki Wiary, ks. Robert W. Oliver.
Amerykański duchowny pełni swoje obowiązki od 1 lutego b.r. Zabrał on głos podczas odbywającej się na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim konferencji prezentującej akta ubiegłorocznego międzynarodowego sympozjum „Ku uzdrowieniu i odnowie”. Odbywało się ono na tej samej uczelni i przeznaczone było dla biskupów i przedstawicieli zakonów. Wyszły one także między innymi po polsku.
Ks. Oliver wskazał na trudności jakie całe społeczeństwo napotyka w zrozumieniu problemu nadużyć wobec nieletnich. Nie można się więc dziwić, że często pierwszą reakcją jest zaprzeczenie faktom i właśnie dlatego cały Kościół, na wszystkich poziomach musi podjąć skoordynowany wysiłek na rzecz wychowania swoich członków, by zrozumieli na czym polegają nadużycia i jak najlepiej chronić przed nimi dzieci.
Mówiąc o ilości przypadków w skali całego świata, którymi zajmuje się Kongregacja Nauki Wiary nowy promotor sprawiedliwości stwierdził, że jest to obecnie około 600 w skali rocznej, przy czym większość z nich dotyczy lat 1965-1985. Przypominając pięć punktów na które wskazywano poszczególnym episkopatom (pomoc ofiarom, ochrona dzieci, formacja przyszłych kapłanów, pomoc dla duchownych, którzy dopuścili się nadużyć i współpraca z władzami cywilnymi), promotor sprawiedliwości podkreślał znaczenie „słuchania i wspierania ofiar i ich rodzin”. Przypomniał w związku z tym o wielkim efekcie osobistych spotkań Benedykta XVI z wieloma z nich.
Odnosząc się natomiast do kwestii współpracy z władzami cywilnymi w ściganiu przestępstw, ks. Oliver wyjaśnił, że „nawet w krajach, w których aspekt ten nie jest uregulowany szczególnymi ustawami, Kościół ma moralny obowiązek współpracy”. Pomimo, że każdy kraj ma własne przepisy prawne, a są one oczywiście różne: „zawsze trzeba podporządkować się ustawodawstwu cywilnemu”, zaś współpraca musi odbywać się „we właściwym czasie”.
Promotor sprawiedliwości mówił także o wytycznych, stwierdzając, że trzeba wyjść poza wizją zachodni czy europocentryczną, uwzględniając różnice kulturowe, ich wpływ na wizję seksualności i wychowania do niej. Podkreślił zarazem konieczność kontynuowania linii wytyczonej przez Ojca Świętego, Benedykta XVI.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.