Episkopaty Ameryki Łacińskiej i Hiszpanii solidaryzują się z Kościołem w Nikaragui
23 sierpnia 2022 | 19:49 | Marek Raczkiewicz CSsR, Beata Zajączkowska/vaticannews.va | Managua Ⓒ Ⓟ
Episkopaty państw Ameryki Łacińskiej i Hiszpanii solidaryzują się z Kościołem w Nikaragui. Wyrażając zaniepokojenie falą represji, arbitralnych aresztowań i zamykania katolickich mediów oraz dzieł charytatywnych w tym kraju przypominają, że wolność religijna jest w Nikaragui deptana przez dyktaturę Daniela Ortegi. Jest to reakcja na ostatnie aresztowanie biskupa Matagalpy Rolanda Álvareza i jego współpracowników.
„Okoliczności i kontekst tych aresztowań są naprawdę niepokojące, ponieważ mają one miejsce w czasie poważnego pogorszenia się praw człowieka w kraju”, napisał w liście do biskupów Nikaragui kard. Juan José Omella, przewodniczący episkopatu Hiszpanii. Apeluje o „natychmiastowe uwolnienie biskupa Rolanda Álvareza, a także o uszanowanie jego osoby i misji”. „Prosimy również tych, którzy są odpowiedzialni za troskę o dobro obywateli Nikaragui, o wolność dla wszystkich osób mu towarzyszących i ogólnie dla całego narodu pogrążonego w tych bolesnych czasach braku wolności”, czytamy w liście.
Swoją solidarność z aresztowanymi wyraził abp José Ángel Saix Meneses z Sewilli i poprosił wiernych o modlitwę w intencji „sprawiedliwości, wolności, wspólnego dobra oraz społecznego pokoju w tym bratnim narodzie”. Z podobnymi apelami zwrócili się m.in. biskupi z Madrytu, Avili, Huelwy i Toleda.
W specjalnej nocie diecezja Granady wzywa do natychmiastowego uwolnienia wszystkich więźniów politycznych, katolików zatrzymanych z powodu nienawiści i przemocy, a także do zaprzestania prześladowań i do odbudowy pokoju. „Kościół katolicki, matka i ewangelizatorka, zawsze szuka pojednania i ponownego spotkania. Pomimo wielu naszych grzechów, Kościół był i jest źródłem pełnego człowieczeństwa, bez cenzury i ideologicznych uprzedzeń. Diecezja Granady ma wielką miłość do Kościoła w Nikaragui, jak również do innych naszych siostrzanych krajów w Ameryce Łacińskiej”, czytamy w nocie.
Po niedzielnej modlitwie „Anioł Pański” zaniepokojenie sytuacją w Nikaragui wyraził papież Franciszek. Stwierdził, że ma nadzieję, iż „dzięki otwartemu i szczeremu dialogowi nadal będzie można znaleźć podstawy do pełnego szacunku i pokojowego współistnienia” w tym kraju. Za słowa wsparcia podziękował Ojcu Świętemu przewodniczący nikaraguańskiego episkopatu. Kard. Leopoldo Brenes podkreślił, że solidarność Stolicy Apostolskiej i episkopatów świata jest dla jego narodu bardzo ważna.
Już wcześniej metropolita stołecznej Managui wezwał reżim małżonków Daniela Ortegi i Rosario Murillo do zaprzestania aktów przemocy wobec Kościoła, księży i parafian. „Nie jesteśmy wrogami rządu: Kościół głosi Ewangelię, miłość, pokój i pojednanie. Wszystkie te akty przeciwko Kościołowi są wyrazem przemocy i odpowiemy na nie Słowem Bożym” – powiedział hierarcha wzywając Nikaraguańczyków do postu i modlitwy różańcowej w intencji ojczyzny.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.