Etyka, nauka i zmiany klimatyczne
30 września 2014 | 21:47 | O. Stanisław Jaromi OFM Conv. Ⓒ Ⓟ
Zjawisko zmian klimatycznych ma aspekty nie tylko naukowe, środowiskowe i społeczno-ekonomiczne, ale także etyczno-moralne. Dotyka bowiem wszystkich, a szczególnie najuboższych z nas, którzy są narażeni na jego skutki – powiedział kard. Pietro Parolin na forum ONZ. A prestiżowy magazyn naukowy „Science” zwraca uwagę, że papież Franciszek bardzo uważnie wsłuchuje się w głosy płynące ze strony klimatologów i ekologów ostrzegających przed skutkami globalnego ocieplenia. Czy wypowiedzi naukowców, Papieża Franciszka i watykańskich dyplomatów zmienią anty-klimatyczne nastawienie mocno zadomowione w Polsce, także w mediach katolickich?
O zmianach klimatycznych nasłuchaliśmy się w Polsce mnóstwa bzdur, zwykle produkowanych przez marketing i tzw. think tanki wielkiego przemysłu opartego na paliwach kopalnych i bezrefleksyjnie powtarzanych również przez media katolickie. Czy wypowiedzi Papieża Franciszka i watykańskich dyplomatów zmienią to nastawienie? Na razie spowodowały brak nowych publikacji anty-klimatycznych.
O kościelnych wystąpieniach w tym temacie pisałem już kilkakrotnie. Większość tych tekstów jest na http://www.swietostworzenia.pl/nasze-dzialania/ochrona-klimatu
Ale mamy nowe w tym cenna wypowiedź watykańskiego sekretarza na szczycie klimatycznym Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku 23.09.2014. Kard. Parolin podkreślił, że Stolica Apostolska często zwraca uwagę na odpowiedzialność nas wszystkich za ochronę środowiska i Papież Franciszek mówi o tym od początku swego pontyfikatu. Przypomniał, że zdaniem większości naukowców nie ulega wątpliwości ocieplenie klimatu, począwszy od drugiej połowy zeszłego stulecia. Jego główną przyczyną wydaje się być koncentracja w atmosferze gazów cieplarnianych, powodowana działaniami człowieka. Wymaga to ogromnego wysiłku polityczno-ekonomicznego wspólnoty międzynarodowej, w który również Stolica Apostolska pragnie wnieść swój wkład. Trzeba tu kolektywnej odpowiedzi, opartej na kulturze solidarności, spotkania i dialogu oraz wzajemnej wymianie wiedzy i technologii.
„Konieczny jest autentyczny przełom kulturalny, umacniający nasze wysiłki formacji i wychowania młodzieży celem wdrożenia poczucia odpowiedzialności za stworzenie oraz integralny rozwój wszystkich ludzi” – mówił na forum ONZ kardynał sekretarz stanu. Przypomniał, że Państwo Watykańskie, choć niewielkie, podejmuje znaczące wysiłki dla ograniczenia zużycia paliwa kopalnego. Stolica Apostolska wzywa przede wszystkim do zmiany stylu życia a szczególną wagę przypisuje edukacji do odpowiedzialności za środowisko, dbałej także o wymogi moralne autentycznej ekologii ludzkiej.
Nic więc dziwnego, że magazyn naukowy „Science” z 19.09.2014 chwali papieża Franciszka i podziela rosnące zaniepokojenie Watykanu sprawami klimatycznymi. Dalsze ocieplanie klimatu może bowiem doprowadzić do dramatycznych wydarzeń tam, gdzie żyją najbiedniejsi a przecież kwestie klimatyczne związane są nierozłącznie ze sprawiedliwością społeczną. Redaktor naczelna „Science” Patricia McNutt w artykule wstępnym podkreśla zaangażowanie głowy kościoła katolickiego w poszukiwania najlepszych rozwiązań, które jednocześnie poprawią jakość życia i zapobiegną dalszym zmianom klimatycznym. Chociaż współczesny świat stoi w obliczu realnego niebezpieczeństwa, jest również nadzieja, że na wyciągnięcie ręki jest inny: bardziej sprawiedliwy, zrównoważony i dostępem do jego dóbr dla wszystkich.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
absolwent teologii i ochrony środowiska, doktor filozofii, od lat zaangażowany w chrześcijańską edukację ekologiczną, wieloletni delegat franciszkanów ds. sprawiedliwości, pokoju i ochrony stworzenia, przewodniczący Ruchu Ekologicznego św. Franciszka z Asyżu - REFA i szef portalu www.swietostworzenia.pl. Interesuje się sprawami dialogu pomiędzy nauką i wiarą, kulturą i duchowością, chrześcijańską wizją świata i różnymi nurtami ekofilozofii. Pracował duszpastersko w Czechach oraz w międzynarodowych centrach franciszkanów w Asyżu, Rzymie i Krakowie; obecnie mieszka w Radomsku.