Eucharystia jest żywą osobą
05 września 2011 | 09:24 | kg (KAI/RV) / pm Ⓒ Ⓟ
Obecność Jezusa w chlebie i winie eucharystycznym to nie sugestia czy fantazja, ale rzeczywistość. Przypomniał o tym kard. Giovanni Battista Re, papieski wysłannik na XXV Krajowy Kongres Eucharystyczny Kościoła we Włoszech.
Do leżącej nad Adriatykiem Ankony, gdzie ono się odbywa, przypłynął statkiem. To właśnie przybrzeżne mola i tereny stoczniowe goszczą kongres, przebiegający pod hasłem „Panie, do kogóż pójdziemy?”.
– Eucharystia nie jest rzeczą, ale żywą osobą: sam Chrystus staje się naszym pokarmem duchowym i towarzyszem na drodze naszego życia – powiedział w homilii inauguracyjnej kard. Re. Wskazał, że kongres jest wezwaniem do przekroczenia wszechobecnej postawy samowystarczalności i do otwarcia się na dar, jaki Bóg w postaci Chrystusa daje nam w Eucharystii.
– Ten Kongres jest usilnym wołaniem o to, by zbliżyć się do Chrystusa i by od Niego i wraz z Nim uczyć się i doświadczać, co to znaczy być chrześcijanami – mówił papieski legat. Podkreślił, że „jest to apel do wszystkich wierzących, by nie bali się okazywać swej wiary w Boga i by z podniesioną głową stawiali czoła wyzwaniom czasu, takim chociażby, jak kultura narzucająca wzorzec życia bez Boga”.
– Eucharystia jest wielkim motorem życia chrześcijańskiego. Jest zachętą do odnowy tkanki społeczeństwa i wychowania do dobrego życia Ewangelią. To ona stanowi punkt wyjścia nowej ewangelizacji, zdolnej nasycić swymi wartościami styl życia, otaczającą nas kulturę i całą egzystencję. Istnieje pilna potrzeba ponownego oparcia rodziny i społeczeństwa na skale, jaką jest wiara w Boga – stwierdził kardynał.
Gospodarz spotkania, arcybiskup Ankony Edoardo Menichelli zwrócił uwagę, że współczesny człowiek, nawet jeśli często o tym głośno nie mówi, spragniony jest Boga i różnymi sposobami dopomina się pomocy i zbawienia. – Podtytuł kongresu brzmi: «Eucharystia dla codziennego życia». I właśnie to jest dla nas podstawowym wyzwaniem. Istnieje pilna konieczność zmniejszenia dystansu kulturowego między wiarą a życiem, między kultem a rzeczywistością, między tym, co celebrujemy, a tym, czym żyjemy – stwierdził hierarcha.
Krajowy Kongres Eucharystyczny w Ankonie to nie tylko wydarzenia ściśle liturgiczne, ale także różnorodne inicjatywy charytatywne oraz bogaty program kulturalny. Wielu uczestników kongresowych obrad wskazuje, że obecne wydarzenie zbiega się ze 150. rocznicą Zjednoczenia Włoch. – Warto w tym kontekście pamiętać, że zanim została wypracowana nasza tożsamość polityczna, to wiara i Eucharystia już ukształtowały tożsamość narodową – podkreślił w Ankonie przewodniczący episkopatu tego kraju kard. Angelo Bagnasco.
Przybliżając historię włoskich kongresów Eucharystycznych mówił o tym także prof. Andrea Riccardi. Włoski historyk podkreślił, że „wiara w Boga bardziej zjednoczyła Italię niż Garibaldi”.
Kongres potrwa tydzień, a na jego zakończenie w przyszłą niedzielę przybędzie Benedykt XVI. Potwierdził to w pozdrowieniach do uczestników tego wydarzenia po dzisiejszej modlitwie Anioł Pański w Castel Gandolfo.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.