Eurodeputowani chorym z gorzowskiego hospicjum
27 kwietnia 2009 | 17:04 | kk Ⓒ Ⓟ
Trwa aukcja pamiątek i upominków przekazanych przez kilkudziesięciu polskich eurodeputowanych. Fundusze ze zlicytowanych przedmiotów zostaną przekazane na zakup karetki rehabilitacyjnej dla Hospicjum św. Kamila w Gorzowie Wielkopolskim.
Oryginalny tybetański szal przekazany przez Dalajlamę XIV, poselska karta chipowa do głosowania w Parlamencie Europejskim oraz unikalny album chińskich znaczków, kopert i pieczęci, wydanych z okazji Igrzysk Olimpijskich w Pekinie w 2008 r. – to tylko niektóre z kilkudziesięciu przedmiotów ofiarowanych przez europosłów.
Aukcję zorganizowała Fundacja Adalbert. „Każda wydana przez Państwa złotówka wspomoże chorych na choroby nowotworowe, w tym także dzieci, osoby niepełnosprawne oraz samotne” – zapewnił w rozmowie z KAI ks. Arkadiusz Roszak, prezes Fundacji i pracownik Europarlamentu.
Pomysł aukcji zrodził się na początku roku 2009 r., kiedy Fundacja dowiedziała się od ks. kan. Władysława Pawlika, opiekuna Hospicjum św. Kamila w Gorzowie Wielkopolskim o potrzebie zakupu karetki rehabilitacyjnej dla Hospicjum. „Z racji na bliską współpracę Fundacja postanowiła zebrać pamiątki od szerokiej reprezentacji polskich europosłów i przeprowadzić ich aukcję w sposób powszechnie dostępny dla potencjalnych nabywców czyli w serwisie Allegro” – wyjaśnia ks. Roszak. Kompletna lista darczyńców oraz przekazanych przedmiotów znajduje się na stronie Fundacji Adalbert (www.adalbert.org.pl).
Fundacja rozpoczęła swoją działalność w październiku ub.r. Jej celem jest działanie na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego Polski i innych państw Europy oraz kształtowanie w społeczeństwie polskim postaw wpływających na jego rozwój. Fundacja realizuje swoje cele m.in. przez wyrównywanie szans w społeczeństwie, głównie przez pomoc ludziom chorym. – Obecnie realizujemy projekt pomocy chorym na raka nerki i wątroby, pośrednicząc w rozmowach pomiędzy pacjentami i organizacjami działającymi na rzecz pacjentów, firmami farmaceutycznymi oraz przedstawicielami rządu. Celem projektu jest łatwiejszy dostęp chorych do leków nowej generacji stosowanych w tzw. terapii celowanej – wyjaśnia ks. Roszak.
Oprócz pomocy chorym Fundacja angażuje się w zachowywanie dziedzictwa kulturowego Polski i Europy. Z inicjatywy polskich eurodeputowanych: Sylwestra Chruszcza, Bogdana Golika, Stanisława Jałowieckiego, Filipa Kaczmarka, Jana Olbrychta, Jacka Protasiewicza oraz Fundacji Adalbert, w październiku 2008 r. odbyła się konferencja we Wrocławiu poświęcona rozwojowi Szlaku Cysterskiego w zachodnich regionach Polski.
W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Marszałków i Urzędów Marszałkowskich województw: dolnośląskiego, lubuskiego, opolskiego, wielkopolskiego oraz zachodniopomorskiego, członkowie Rady Koordynacyjnej Szlaku Cysterskiego, przedstawiciele Gmin Cysterskich oraz organizacji turystycznych i agencji promocyjnych. W przyszłości Fundacja chce zaangażować we współpracę z samorządami gmin i powiatów w projektach transgranicznych oraz w pomoc w pozyskiwaniu funduszy europejskich na renowację zabytków i rozwój kultury, szczególnie na zachodnich terenach Polski.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.