„Europa oczami Kościoła katolickiego” – dyskusja w Krakowie z udziałem metropolitów
29 kwietnia 2019 | 16:25 | led / pw | Kraków Ⓒ Ⓟ
„Polska w Europie i Europa oczami Kościoła katolickiego” pod takim tytułem odbyła się 29 kwietnia w Krakowie dyskusja z udziałem hierarchów z kraju i zagranicy. Wydarzenie zorganizowano w ramach międzynarodowej konferencji z cyklu „Polonia Restituta”. Spotkanie zamyka cykl dziesięciu ogólnopolskich debat naukowych w ramach projektu „Dekalog dla Polski w 100-lecie odzyskania niepodległości”.
W trakcie spotkania uczestnicy mówili m. in. o tym, co Polska jako naród, wciąż może dać Europie? Abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski wyjaśniał, że Polska może dać Europie pewne cechy, które są silnie związane z charakterem państwa. Wśród nich wymienił umiłowanie wolności, ale takie które nie jest bliskie samowoli.
– Istotną wartością jest umiłowanie sprawiedliwości. Mocno związana z naszą ojczyzną jest solidarność, która się tutaj zrodziła. Ogromną cechą jest też silna tożsamość narodowa, która została wzmocniona przez II wojnę światową, widoczną cechą jest wytrwałość i zdolność do ekstremalnych gestów męczeństwa – mówił hierarcha.
Z kolei kard. Stanisław Dziwisz zwrócił uwagę na to, że niepowtarzalny wkład w przywrócenie Polsce miejsca w Europie miał św. Jan Paweł II. W jego ocenie papież apelował by dzisiaj o budowanie wzajemnych relacji na fundamencie prawdy o Bogu i człowieku, ponieważ bez tego „żaden projekt odnowy Europy się nie powiedzie”. Zdaniem kardynała, Ojciec Święty przestrzegał by przed tym, by ludzie byli „spadkobiercami, którzy roztrwonili dziedzictwo pozostawione przez historię”.
– Kościół jest dla wszystkich, także dla stojących z boku, dlatego powinien być misyjny, wychodzić do człowieka i starać się odpowiedzieć na jego egzystencjalne pytania i wątpliwości – wyjaśniał emerytowany metropolita krakowski. Dodał, że Ojciec Święty dostrzegał wyjątkową pozycję Polski, jej kulturę otwartą na wartości chrześcijańskie i wzywał do troski o polski i europejki dom.
Z kolei abp Józef Kupny, metropolita wrocławski tłumaczył, że Polska wciąż daje Europie silne świadectwo wiary. – To wnieśliśmy do Europy i do tego świadectwa wzywał nas Jan Paweł II, ale czy Europa z tego korzysta? – pytał. – Jeśli chcemy Europie dać coś więcej, to musimy też od siebie wymagać więcej w sferze duchowej. Warto zadawać sobie pytanie, czy w moich decyzjach jest duch Ewangelii? – podkreślił.
Natomiast abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki wskazał, że polski Kościół dodaje odwagi wielu innym krajom europejskim. W jego ocenie wielkie znaczenie dla Europy mają polscy świadkowie pojednania. – To dziś bardzo aktualny problem w Europie i polski Kościół przez swoje świadectwo, może w tej przestrzenie wiele zrobić. To wszystko co robimy w tym zakresie, służy Europie – wyznał hierarcha.
W spotkaniu wziął udział również metropolita Rygi, abp Zbigniew Stankiewicz. Hierarcha mówił, że Europa oczekiwała, że Polska bezkrytycznie przyjmie styl życia Zachodu, ale „Polska idzie własną drogą i nie patrzy na to, co jej dyktują”.
– Współczesny człowiek ma inny odbiór świata. Dlatego stoi przed nami ogromne wyzwanie, jak przekazać orędzie Ewangelii by współczesny człowiek wiedział, że tam jest odpowiedź na jego pytania. To trudne zadanie – wyjaśniał arcybiskup. W jego ocenie, współczesna Europa potrzebuje liderów i Polska przez to, że ma wiele środowisk chrześcijańskich, ma potencjał, by takich liderów wskazać. – Moim marzeniem jest to, że Polska wyłoni nową wizję dla zjednoczonej, chrześcijańskiej Europy – wyznał.
Międzynarodowa konferencja naukowa „Polonia Restituta”, organizowana w ramach projektu „Polonia Restituta. Dekalog dla Polski w 100-lecie odzyskania niepodległości”, zamyka cykl dziesięciu ogólnopolskich debat naukowych nad najważniejszymi wartościami i zasadami kształtującymi państwowość, tożsamość i kulturę odrodzonej Polski, stanowi swego rodzaju panoramiczne „spojrzenie” w polską i europejską przyszłość.
Organizatorami ostatniej konferencji naukowej z cyklu „Polonia Restituta” byli: Akademia Ignatianum w Krakowie, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie i Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II w Lublinie.
Pomysłodawcą cyklu „Polonia Restituta” było Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, które wraz z Radą do spraw Społecznych Konferencji Episkopatu Polski stało się współorganizatorem projektu.
Honorowy Patronat nad obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości w ramach projektu „Polonia Restituta. Dekalog dla Polski w 100-lecie odzyskania niepodległości” objął Prezydent RP Andrzej Duda.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.