Europa potrzebuje głosu papieża
28 lutego 2011 | 21:31 | RV / sz Ⓒ Ⓟ
Jerzy Buzek chce, by Benedykt XVI złożył wizytę w Parlamencie Europejskim. Przewodniczący Europarlamentu rozmawiał o tym z papieżem w Watykanie.
„Warto wspomnieć o naszych chrześcijańskich korzeniach i odnieść się do głębokiej wiary, którą podzielają setki milionów Europejczyków. Tutaj w Stolicy Apostolskiej czuje się tę wielką siłę oddziaływania chrześcijaństwa. Dlatego, jak sądzę, ważna byłaby wizyta Benedykta XVI w Parlamencie Europejskim, żeby właśnie o tych sprawach mówić” – powiedział Buzek dziennikarzom.
Polski polityk wyjawił, że przypomniał Ojcu Świętemu wizytę jego poprzednika w Brukseli.
„Zaproszenie papież otrzymał już przed trzema laty i jest ono wciąż aktualne. Jego wizyta pomogłaby w podjęciu na forum unijnym takich kwestii, jak znaczenie chrześcijańskiej tożsamości kontynentu oraz poszanowanie wolności religijnej” – stwierdził Buzek.
Swoją wizytę w Watykanie szef Europarlamentu ocenił jako „ważną”. „Rozmawialiśmy o sytuacji chrześcijan w różnych częściach świata, szczególnie na Bliskim Wschodzie i w Północnej Afryce. Jak wiadomo Parlament Europejski wypowiadał się kilkakrotnie prześladowanych chrześcijan” – relacjonował polityk spotkanie z papieżem.
„Rozmawialiśmy także o procesach demokratyzacyjnych, w tym wspomniałem o sytuacji na Białorusi. Tu także działanie Kościołów byłoby istotne, bo na Białorusi mamy do czynienia z wielkim przesileniem, gdy chodzi o przyszłość tego kraju, jego społeczeństwo obywatelskie, demokratyzację” – dodał szef Europarlamentu.
Jerzy Buzek spotkał się również z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Tarcisio Bertone oraz szefem watykańskiej dyplomacji, abp. Dominique’iem Mambertim.
Przewodniczący Parlamentu Europejskiego zapowiedział, że przyjedzie ponownie do Watykanu 1 maja – na beatyfikację Jana Pawła II.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.