Europa, rolnicy, internet, rodzina – 315. zebranie Episkopatu
30 listopada 2001 | 19:02 | jw //mr Ⓒ Ⓟ
Integracja europejska, rolnicy, internet, program duszpasterski, rodzina – to w największym skrócie tematy 315. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. Dwudniowe spotkanie odbywało się na Jasnej Górze.
*Integracja europejska* nie była najważniejszym, a na pewno nie jedynym tematem obrad Episkopatu – zapewniał dziennikarzy abp Henryk Muszyński. Zapowiedział jednak, że biskupi wydadzą specjalny list na ten temat. Być może zostanie on ogłoszony podczas następnego zebrania plenarnego KEP w marcu 2002 r.
Prymas Polski powołał już teraz specjalną roboczą komisję ds. integracji europejskiej, złożoną z trzech jezuitów: ks. Bogusława Trzeciaka, ks. Grzegorza Dobroczyńskiego i ks. Leszka Gęsiaka. Na pytanie dziennikarzy, jak Episkopat ocenia integrację Polski z Unią Europejską, abp. Muszyński odpowiedział, że Kościół wspiera działania jednoczące Europę. – „Wspiera” nie oznacza: „wspiera bez zastrzeżeń”. Zauważył, że UE jest w znacznej mierze laicka i zsekularyzowana i że nie zawsze zabezpiecza prawa osób wierzących. – Unia jest jednak otwarta na to, co może do niej wnieść Polska – zauważył arcybiskup.
Podczas spotkania na Jasnej Górze gnieźnieński metropolita zdawał relację biskupom z konferencji ComECE, która odbyła się w 22-23 listopada w Brukseli. – Jest duże
zainteresowanie Polską, a zwłaszcza polskim rolnictwem – mówił abp Muszyński. Przedstawiciele Unii nie ukrywali, że zarówno przed państwami stowarzyszonymi jak i przed Polską stoją teraz wielkie wyzwania. – Deklarowali pomoc, ale zauważyli również, że główny ciężar przeprowadzenia restrukturyzacji spoczywa na Polsce.
O wspieranie duchowego rozwoju *rolników*, formowanie liderów społeczności wiejskich i dopominanie się o prawa rolników w państwie zaapelował do biskupów podczas zebrania plenarnego bp Jan Styrna, krajowy duszpasterz rolników. – W niektórych wioskach daje się zauważyć stan, który można określić jako mentalność zesłańca – stwierdził bp Styrna.
Wielu rolników żyje w stanie bezradności, poczucia krzywdy i opuszczenia – mówił podczas konferencji bp Styrna.
Na pytanie jednego z dziennikarzy, czy liderem, jakiego tak potrzebuje wieś nie jest Andrzej Lepper, odpowiedział, że rolnicy potrzebują nie polityków, którzy robią na nich karierę, ale ludzi chętnych do przewodzenia społecznościom w codziennych problemach, dobrze wyszkolonych i umiejących współpracować.
Zapytany, jak ocenia zachowanie b. wicemarszałka Sejmu, odpowiedział: – Pan Lepper nie pojawił się dzisiaj. Ma wyborców, którzy na niego głosowali, i polityków, którzy wybrali go na wicemarszałka. Odwołam się więc do słów Jezusa: „Nie sądźcie, a nie będziecie sądzeni”, bo mogłoby się okazać, że musimy sądzić zbyt wielu.
Bp Sławoj Leszek Głódź, który został dzień wcześniej wybrany na przewodniczącego Komisji Episkopatu Polski ds. *Środków Społecznego Przekazu*, powiedział, że biskupi podczas 315. posiedzenia plenarnego rozmawiali na temat *internetu*, który jest dzisiaj ważnym narzędziem w duszpasterstwie, oraz na temat radia i gazet katolickich.
– Działające od 4,5 roku Radio Plus przeszło ciężką chorobę, ale będzie żyło, bo lekarstwo zostało zaaplikowane – stwierdził. – W Polsce wychodzi dzisiaj ok. 2 mln egzemplarzy pism katolickich – poinformował. Tymczasem przed II wojną światową wychodziło 4 mln. Poza tym teraz ukazuje się ok. 90 mln egzemplarzy tzw. pism kolorowych plus ok. 2,5 mln egzemplarzy pism pornograficznych. – Można więc mówić nie tyle o czytelnictwie gazet, co o „oglądalnictwie” stwierdził.
Abp Damian Zimoń przedstawił *program duszpasterski* Kościoła na rok liturgiczny 2001/2002. Książka zawiera teksty oparte w dużej mierze na wskazaniach listu apostolskiego „Novo millenio ineunte”. – W programie duszpasterskim znalazło się zaproszenie, żebyśmy bardziej byli Kościołem – mówił abp Zimoń. – Na bezrobocie, światowy terroryzm i inne problemy społeczne jest wciąż jedna odpowiedź: Żebyśmy bardziej poznali Chrystusa, ukochali Go i naśladowali.
Rzecznik Episkopatu o. Adam Schulz powiedział, że biskupi pracowali nad *listem na temat polskich rodzin*, który zostanie jeszcze dopracowany i ogłoszony po zakończeniu zebrania, a 30 grudnia odczytany w parafiach w całej Polsce. Przypomniał też, że 14 grudnia będzie w polskim Kościele dniem modlitwy, postu i jałmużny w intencji pokoju na świecie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.