Drukuj Powrót do artykułu

Europejczycy popierają Inicjatywę Mama, Tata i Dzieci

10.06.2017 , Warszawa / ar (KAI) / bd Ⓒ ℗

Sample Fot. pixabay.com

Ponad milion Europejczyków poparło Europejską Inicjatywę Obywatelską (EIO) Mama Tata i Dzieci. Około jedna trzecia podpisów pochodzi z Polski, a konieczne minima osiągnięto aż w 14 krajach UE, a nie jak wymagano w 7.

– To bardzo ważne poparcie dla obrony tożsamości małżeństwa i rodziny w Europie. Podjęcie dalszych kroków ws. Inicjatywy należy do Komisji Europejskiej – podkreślają inicjatorzy akcji.

Po 12 miesiącach zbiórki w całej Europie, kiedy to zbierano poparcie w formie papierowej (688 177 podpisów), jak i on-line (312 026 podpisów), 9 czerwca, we wszystkich krajach skończyła się akcja przekazania zebranych podpisów do właściwych ministerstw. Teraz obowiązek ich policzenia spoczywa na organach krajowych, zaś podjęcie dalszych kroków ws. Inicjatywy należy do Komisji Europejskiej.

Uzyskanie poparcia przez ponad milion obywateli UE – to drugi z warunków, który musiał zostać spełniony, aby EIO mogła zostać rozpatrzona przez Komisję Europejską. Pierwszy z nich – minima w siedmiu państwach członkowskich – osiągnięty został już w listopadzie 2016 r.

Czytaj także: Jan Urmański dla KAI o Europejskiej Inicjatywie Obywatelskiej „Mama, Tata i Dzieci”

Ogromnym sukcesem Inicjatywy jest fakt, że finalnie aż 14 państw członkowskich zebrało wymaganą liczbę podpisów: Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Węgry, Łotwa, Litwa, Polska, Rumunia, Słowacja i Słowenia.

Polsce przypada niekwestionowana pozycja lidera – w naszym kraju zebrano ok. 1/3 wszystkich podpisów. Na uwagę zasługuje także fakt, że minima zebrano również w dwóch największych krajach starej Unii, czyli we Francji i Niemczech, mających najwyższe kwoty minimalne, co bardzo mocno przełożyło się na ostateczny sukces w zbieraniu poparcia.

Europejska Inicjatywa Obywatelska Mama, Tata i Dzieci postuluje, by na potrzeby prawa europejskiego pod pojęciem małżeństwa rozumiano jedynie związek kobiety i mężczyzny. Przyjęcie tych rozwiązań wzmocni jedność Europy i zapewni poszanowanie art. 9 Karty praw podstawowych Unii Europejskiej. Jednocześnie w projekcie wyraźnie zastrzeżono, że instytucje UE żadnym swoim działaniem nie mogą podejmować kroków mających na celu zmiany sposobu pojmowania małżeństwa i rodziny na gruncie prawa krajowego.

Zbiórkę podpisów rozpoczęto 4 kwietnia 2016 r. i zakończono po 12 miesiącach. Komisja Europejska dążyła jednak do skrócenia czasu, na zbiórkę podpisów.

– Nie zamierzamy pozostawać bierni, lecz chcemy, by w przedmiocie kontrowersji między Fransem Timmermansem, wiceprzewodniczącym KE, a Inicjatywą Mama Tata i Dzieci wypowiedział się europejski Ombudsman [Europejski Rzecznik Praw Obywatelskich – przyp. KAI] – zaznaczył prof. Aleksander Stępkowski, członek komitetu obywatelskiego Inicjatywy, prezes Ordo Iuris.

Zdaniem przedstawi akcji niechęć, z jaką musiała się od początku mierzyć Inicjatywa Mama Tata i Dzieci, pokazuje, że Unia Europejska przeżywa głęboki kryzys tożsamości, demokratyczne działania często określa się mianem populizmu, a instytucje unijne coraz częściej traktują obywateli myślących samodzielnie jako problem.

– Liczymy, że rządy państw Europy Środkowej ujmą się za setkami tysięcy swoich obywateli w sporze z biurokracją Komisji Europejskiej. Wierzymy jednak nade wszystko, że będziemy w stanie zmobilizować europejską opinię publiczną wokół wysiłków na rzecz przywrócenia pojęciom małżeństwa i rodziny ich właściwego znaczenia – dodał Rafał Dorosiński, wiceprezes Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny.

Zbieranie podpisów pod Inicjatywą wsparły m.in. Instytut Ordo Iuris, Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny, Fundacja Mamy i Taty, Związek Dużych Rodzin Trzy Plus.

EIO Mama, Tata i Dzieci została zarejestrowana 11 grudnia 2015 r. i od tego momentu rozpoczęto prace pozwalające zbierać poparcie dla Inicjatywy (opracowanie we wszystkich krajach członkowskich formularzy do zbiórki podpisów oraz stworzenie i certyfikację systemu informatycznego pozwalającego na zbiórkę podpisów w formie elektronicznej).

Wersja do druku

Przeczytaj także

08 czerwca 2017 09:48

"aCross America" - "modlitwa nogami"

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.