Europejscy rabini uhonorowali przedstawicielkę Unii Europejskiej
08 listopada 2021 | 11:04 | ts, kg (KAI) | Monachium Ⓒ Ⓟ
Konferencja Rabinów Europejskich (CER) przyznała pełnomocniczce Komisji Europejskiej ds. Antysemityzmu Katharinie von Schnurbein swą Nagrodę im. Rabina Mosze Rosena za 2021 rok. W ten sposób uhonorowano ją za „wybitne zaangażowanie obywatelskie na rzecz tolerancyjnej Europy i niestrudzoną solidarność ze społecznością żydowską” – poinformowała CER 5 listopada w Monachium. Nagroda zostanie wręczona w ramach 32. zgromadzenia ogólnego CER, które w dniach 22-24 bm. odbędzie się w stolicy Bawarii.
Urodzona w 1973 w Schlossau w południowo-wschodniej Bawarii Katharina von Schnurbein jest z wykształcenia politolożką i slawistką. Swe obecne stanowisko piastuje od grudnia 2015. Wcześniej, w latach 2010-14 była doradczynią przewodniczącego Komisji Europejskiej José Manuela Barroso ds. dialogu z religiami i organizacjami światopoglądowymi oraz koordynatorką Komisji ds. walki z antysemityzmem. W 2018 otrzymała Nagrodę Praw Człowieka żydowskiej Ligi Przeciw Zniesławianiu B’nai B’rith. Jest mężatką, matką czwórki dzieci. Zna płynnie języki niemiecki, angielski, francuski, czeski i niderlandzki.
Przewodniczący Konferencji, naczelny rabin Moskwy Pinchas Goldschmidt podkreślił, że tegoroczna laureatka była głęboko zaangażowana we wspieranie stosunków międzywyznaniowych i ochronę wolności religijnej dla wszystkich.
Organizatorzy zapowiadają, że w odbywającym się co dwa lata zgromadzeniu ogólnym CER w Monachium weźmie udział około 400 rabinów, przywódców religijnych i decydentów politycznych z Europy, Izraela i USA. W ramach obchodów 1700-lecia życia żydowskiego w Niemczech uczestnicy obrad skupią się na tematach wolności religijnej, zwalczania antysemityzmu i ekstremizmu, jak również przyszłej organizacji życia społecznego w obliczu pandemii koronawirusa.
CER jako Europejski Rabinat reprezentuje około 1000 rabinów od Dublina po Władywostok. Występuje w obronie religijnych praw Żydów. Nagroda Mosze Rosena nosi imię byłego naczelnego rabina Rumunii, który z wielkim poświęceniem strzegł swej społeczności w okresie rządów komunistycznych w tym kraju. Nagroda przyznawana jest osobom, które przyczyniły się do pozytywnych zmian w swoim społeczeństwie. Po raz pierwszy otrzymał ją były prezydent Francji Nicolas Sarkozy w 2017 roku. W 2019 roku przyznano ją świeckiej organizacji katolickiej – rzymskiej Wspólnocie Sant’Egidio (św. Idziego).
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.