Europejska Noc Muzeów w diecezji sandomierskiej
13 maja 2022 | 10:40 | apis | Sandomierz Ⓒ Ⓟ
Wystawa dzieł artystów Młodej Polski w Muzeum Diecezjalnym, „Poszukiwanie Skarbu” w Zamku Królewskim, „Celtycka Noc Muzeów w Rezerwacie Krzemionki, koncert Reni Jusis i „Spacer po przedwojennych ulicach” w Stalowej Woli – to tylko niektóre atrakcje Europejskiej Nocy Muzeów, która odbędzie się 14 maja w placówkach muzealnych znajdujących się na terenie diecezji sandomierskiej.
Sandomierskie Muzeum Diecezjalne w godzinach 19 – 23 zaprezentuje kolekcję odcisków lakowych pieczęci cechów rzemieślniczych, działających w Sandomierzu od XVII do XIX w.
– Pokażemy unikatowe obesłanie cechu szewców sandomierskich z 1698 r. Odpowiemy, czym jest konwisarstwo, a czym snycerstwo. Opowiemy o pracowni hafciarskiej w dawnym klasztorze sióstr Benedyktynek. Pokażemy, czym jest bajorek, a czym pasamony oraz jak wygląda nić metalowa z tzw. duszą – zapowiada kustosz dr Urszula Stępień.
Ponadto będzie można zobaczyć dzieła znakomitych artystów Młodej Polski: Jacka Malczewskiego, Jana Stanisławskiego, Józefa Mehoffera, Teodora Axentowicza oraz cykl obrazów Joanny Gałeckiej Kijów i Czernihów. Dla walczącej Ukrainy oraz akwaforty Ryszarda Gancarza poświęcone Muzeum Diecezjalnemu.
Muzeum Zamkowe w Sandomierzu przygotowało „Poszukiwanie Skarbu w Zamku Królewskim”. Każdy z działów merytorycznych muzeum (archeologiczny, historyczny, etnograficzny, literacki oraz artystyczny) wytypował obiekty znajdujące się na różnych ekspozycjach.
– Poszukiwanie polegać będzie na odnalezieniu wszystkich wskazanych przedmiotów. By je odnaleźć należy skorzystać z podpowiedzi ukrytych w zagadkach znajdujących się w przygotowanym specjalnie na to wydarzenie folderze na dwóch poziomach trudności: dla dzieci oraz dla młodzieży i dorosłych – wyjaśnia Marcin Kapka z sandomierskiego muzeum.
Dla znalazcy wszystkich obiektów przewidziane zostały nagrody. Foldery z zagadkami będzie można zakupić w sklepie muzealnym jedynie w trakcie trwania Nocy Muzeów. Bilet wstępu na wydarzenie kosztować będzie 1 zł.
Muzeum Zamkowe będzie czynne w godzinach 13-21, natomiast Noc Muzeów rozpocznie się o godz. 17 i potrwa do godz. 21 (ostatnie wejście 20.15).
Wiele atrakcji przygotowuje także Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim i Rezerwat Krzemionki.
W godz. 17 – 22 zorganizowana zostanie Celtycka Noc Muzeów. Na terenie pradziejowej osady pojawią się przedstawiciele Projektu Carrodunum z prezentacjami celtyckiego mennictwa i biżuterii.
– Chętni będą mogli zobaczyć wystawę stałą „Władcy krzemienia”, która wprowadza w świat neolitycznych górników znad Kamiennej. W tym dniu otwarta będzie także trasa turystyczna. Wizytę w krzemionkowskich kopalniach zaplanowano na 18.30, 19.30 i 20.30 – mówi Kinga Niekurzak z Działu Promocji.
Muzeum Regionalne w Stalowej przygotowało specjalny program muzyczny. – Gwiazdą będzie Reni Jusis z klimatycznym repertuarem pt.”Je suis Reni”, a więc będzie to gratka dla miłośników piosenki francuskiej – zapowiada Magdalena Wielgocka.
W programie jest także wycieczka po mieście. Tym razem będzie to piesza wędrówka po osiedlu urzędniczym pt. „Spacer po przedwojennych ulicach Stalowej Woli” .
Muzeum Jana Pawła II zaprezentuje wystawę pt. „A jutro jest nieznane… Podziemna Solidarność w Stalowej Woli” po której oprowadzać będzie Ewa Kuberna. W Galerii Karpińskiego prowadzona będzie zbiórka karmy dla zwierząt z Ukrainy.
Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega zaprasza na zwiedzanie swoich ekspozycji w godzinach 18 – 23. Wejście będzie kosztowało 2 zł od osoby. Jak podkreślają organizatorzy, dochód w całości zostanie przeznaczony na renowację XIX-wiecznej grafiki – „Lisowczyk”. Zainspirowana ona jest słynnym obrazem Rembrandta van Rijn pt. „Jeździec polski”, który obecnie jest wystawiony w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie.
Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w roku 1997. W 2001 r. przekształciła się w imprezę o zasięgu ogólnoeuropejskim, w której udział bierze obecnie około 120 miast Europy. W Polsce impreza ta odbywa się od 2003 r. i z roku na rok cieszy się zainteresowaniem kolejnych miast.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.