Europejski Kongres Apostolski Bożego Miłosierdzia w Rzymie
31 marca 2016 | 14:26 | tom, ts (KAI) / br Ⓒ Ⓟ
W dniach 31 marca – 4 kwietnia br. odbywa się w Rzymie Europejski Kongres Apostolski Bożego Miłosierdzia (EACOM). Weźmie w nim udział papież Franciszek.
Uczestniczyć on będzie w czuwaniu modlitewnym na placu św. Piotra 2 kwietnia (w rocznicę śmierci św. Jana Pawła II), a nazajutrz, w Niedzielę Bożego Miłosierdzia, odprawi tam Mszę św. Pomysłodawcą, a zarazem przewodniczącym EACOM oraz istniejącego od 2008 Komitetu Światowych Kongresów Miłosierdzia Bożego (WACOM) jest kard. Christoph Schönborn, metropolita Wiednia.
Kongres rozpocznie Msza św. w kościele św. Andrzeja della Valle pod przewodnictwem kard. Agostino Valliniego, papieskiego wikariusza diecezji rzymskiej, po czym konferencję wygłosi kard. Schönborn. O Robercie Schumannie, który obok Alcide De Gasperiego i Konrada Adenauera jest ojcem -założycielem zjednoczonej Europy będzie mówił o. Joseph Jost, wicepostulator procesu beatyfikacyjnego francuskiego polityka.
Wśród referentów będzie m.in. kard. Walter Kasper. Emerytowany przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan będzie mówił na temat miłosierdzia z teologicznego punktu widzenia. Natomiast przewodniczący Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji abp Rino Fisichella mówić będzie o łasce i wyzwaniach Roku Miłosierdzia.
Świadectwa o „obliczach miłosierdzia” w różnych krajach wygłoszą przedstawiciele Hiszpanii, Polski (ks. Aleksander Pietrzyk SAC), Austrii, Niemiec, Litwy, Czech i Rumunii.
W piątek od godz. 18 do północy w czterech rzymskich kościołach: Santo Spirito in Sassia, San Salvatore in Lauro, San Giovanni Battista dei Fiorentini i Santa Maria in Vallicella odbędzie się „Noc pojednania”. Będzie ona okazją do adoracji eucharystycznej, spowiedzi i indywidualnej medytacji modlitewnej. Tym samym uczestnicy EACOM będą się łączyć z wszystkimi innymi pielgrzymami, którzy przybyli do Wiecznego Miasta z okazji Jubileuszu Miłosierdzia.
Idea Kongresów Bożego Miłosierdzia zrodziła się po śmierci papieża Jana Pawła II wśród „przyjaciół“: Stanisława Dziwisza, Audrysa Bačkisa z Litwy, Luisa Tagle z Filipin oraz Jean-Louisa Taurana z Kurii Rzymskiej. „Sugestią stały się słowa, wypowiedziane przez Jana Pawła II w Łagiewnikach w 2002 roku. „Jak bardzo świat potrzebuje dziś Bożego miłosierdzia!“ – mówił wówczas papież.
Papież Polak zmarł 2 kwietnia 2005 roku, w wigilię Niedzieli Miłosierdzia, którą wprowadził do kalendarza liturgicznego. W Roku Wielkiego Jubileuszu 2000 Jan Paweł II kanonizował zakonnicę i mistyczkę Faustynę Kowalską (1905-1938), czczoną jako krzewicielkę Bożego Miłosierdzia. Wizerunek Jezusa Miłosiernego z podpisem „Jezu ufam Tobie“ jest znany i czczony w wielu krajach świata.
Pierwszy światowy Apostolski Międzynarodowy Kongres Miłosierdzia Bożego odbył się w Rzymie w 2008 w 3. rocznicę „powrotu Jana Pawła II do domu Ojca”, drugi natomiast – w 2011 roku w Krakowie – Łagiewnikach. Obok spotkań międzynarodowych odbywają się też kongresy krajowe, a także kontynentalne. Ostatni – jak dotychczas – kongres światowy odbył się w 2014 w stolicy Kolumbii – Bogocie. Kolejny odbędzie się w dniach 16–20 stycznia 2017 roku w Manili na Filipinach.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.