Europejskie Dni Dziedzictwa w pobernardyńskim zespole klasztornym
09 września 2019 | 18:50 | eg / hsz | Ratowo Ⓒ Ⓟ
„Polski splot” – pod takim hasłem 8 września odbyły się Europejskie Dni Dziedzictwa na terenie sanktuarium w Ratowie w diecezji płockiej. Ich głównym tematem było średniowiecze i postać Pawła z Radzanowa, rycerza Księstwa Mazowieckiego, właściciela i dobrodzieja Ratowa i okolic. Wierni modlili się także w intencji mieszkańców Europy.
Europejskie Dni Dziedzictwa w Ratowie rozpoczęto Mszą św. w intencji mieszkańców Europy. Przewodniczył jej oraz kazanie wygłosił rektor ratowskiego sanktuarium ks. kan. Bogdan Pawłowski, który przywołał słowa dwóch papieży.
– Święty Jan Paweł II w 2004 roku przypominał, że „Europa ducha musi rodzić się w spotkaniu obywateli”. A dziś, po 15 latach, bardzo wymownie zabrzmiały słowa Ojca św. Franciszka o tym, że mieszkańcy kontynentu powinni wspólnie „uratować Europę”, otwierając się wzajemnie na siebie, gdyż „tożsamość to bogactwo – kulturowe, narodowe, historyczne, artystyczne – i każdy kraj ma swoją, ale musi być ona zintegrowana na drodze dialogu”. To wielkie zadanie również dla nas, abyśmy szanując inne poglądy, jednocześnie mieli odwagę głośno mówić o naszych wartościach, których źródłem jest nauka Chrystusa – podkreślił ks. Pawłowski.
Po Mszy św. odbyła się prelekcja poświęcona ważnym momentom w historii ratowskiego kompleksu, począwszy od średniowiecznych początków osady, poprzez momenty zwrotne w poszczególnych wiekach, w których ważyły się losy tego miejsca, aż po dzisiejszy ponowny rozkwit.
Przypomniano również postać patrona sanktuarium św. Antoniego z Padwy: wielkiego Europejczyka, kaznodziei, filozofa, naukowca i społecznika, który podróżował po różnych krajach, głosił Dobrą Nowinę, wykładał na wyższej uczelni i propagował zasady opieki instytucjonalnej dla najuboższych.
W czasie pikniku „Śladami Pawła z Radzanowa” zaprezentowano zabawy dworskie i plebejskie. Można było m.in. posłuchać gawędy rycerskiej, podziwiać pojedynki konne i piesze, nauczyć się „tańca praczki” czy spróbować tradycyjnych podpłomyków. Poza tym dzieci mogły spróbować swoich sił w siodle pod opieką doświadczonych instruktorów a także wziąć udział w miniturnieju konnym.
W czasie Europejskich Dni Dziedzictwa wszyscy chętni mogli zwiedzać pobernardyński, XVIII-wieczny kompleks klasztorny, odnowiony w 2019 m.in. dzięki dofinansowaniu ze środków europejskich, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020.
W imprezę w Ratowie zaangażowali się: Bractwo Rycerskie XXVI Chorągwi Zamku Bratjan i Nowego Miasta, Chorągiew Rycerstwa Ziemi Ciechanowskiej oraz Stajnia Tarpan.
W gronie uczestników Europejskich Dni Dziedzictwa w Ratowie byli m.in. goście z Płocka, Mławy, Żuromina, Płońska, Sierpca, Warszawy i Lublina. Projekt współfinansowany był ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.