Europejskie warsztaty Fundacji Maksymiliana Kolbego: „Przemoc nie może mieć ostatniego słowa – wspólnie uczmy się od Auschwitz”
01 sierpnia 2022 | 19:51 | ts (KAI) | Oświęcim Ⓒ Ⓟ
Już po raz 13. Fundacja Maksymiliana Kolbego zorganizuje w Oświęcimiu warsztaty europejskie. Hasło spotkania w dniach 11-16 sierpnia brzmi: „Przemoc nie może mieć ostatniego słowa – wspólnie uczmy się od Auschwitz”. W centrum dyskusji z udziałem 30 przedstawicieli 11 krajów europejskich znajdą się trwałe ślady i zranienia spowodowane przez Auschwitz i II wojnę światową, a także pytanie o to, jak odpowiednio podejść do niepewnej teraźniejszości tej historii – poinformowała Konferencja Biskupów Niemieckich 1 sierpnia w Bonn.
Według tej informacji, w oparciu o różne doświadczenia poszczególnych społeczeństw europejskich, uczestnicy wymienią poglądy na temat podstawowych perspektyw przezwyciężania przemocy i pojednania oraz trudności, z jakimi na tej drodze trzeba się zmierzyć.
Tegoroczne warsztaty mają szczególne znaczenie w kontekście wojny w Ukrainie, podkreślił przewodniczący Kuratorium Fundacji Maksymiliana Kolbego abp Ludwig Schick. „Jakkolwiek jest to trudne, to zwłaszcza teraz należy pozostać w dialogu i solidaryzować się z ofiarami. Chodzi nam również o to, by jeszcze w czasie wojny wnieść wkład w przygotowanie pokoju” – stwierdził arcybiskup Bambergu. Weźmie on udział w warsztatach i odprawi Eucharystię w Auschwitz 14 sierpnia, w rocznicę śmierci św. Maksymiliana Kolbego.
Według Fundacji, poza konkretnym tematem „Auschwitz” rozmowy te mają wzorcowe znaczenie dla radzenia sobie z doświadczeniami przemocy i ich konsekwencjami. Coroczne warsztaty przyczyniają się do wzmocnienia europejskiego dyskursu mającego na celu uzdrowienie i pojednanie. Jednocześnie intensywne spotkania uczestników pomagają w tworzeniu europejskiej sieci, która wspiera się wzajemnie w swoich działaniach. Na tle wojny na Ukrainie widać, jak ogromne znaczenie ma budowanie i utrzymywanie relacji opartych na zaufaniu. W tym roku po raz pierwszy pojawi się także ważna perspektywa postkolonialna, a to dzięki zaproszeniu do udziału w warsztatach bp. Josepha-Marii Ndi-Okalli z Kamerunu.
Fundacja Maksymiliana Kolbego została założona w 2007 r. przy wsparciu Konferencji Episkopatów Polski i Niemiec. Jej celem jest przyczynienie się do wzmocnienia pracy kościelnej na rzecz pojednania w Europie i zaangażowanie w sprawy ofiar niesprawiedliwości i przemocy. W preambule aktu założycielskiego wśród jej celów podkreślono działania na rzecz pojednania w oparciu o siłę pamięci. Fundacja podejmuje swoje zadania ze świadomością kontynuowania dzieła zapoczątkowanego przez biskupów polskich, którzy w 1965 r. w klimacie kończącego się II Soboru Watykańskiego, wystosowali list do biskupów niemieckich ze słowami „przebaczamy i prosimy o przebaczenie”.
Przewodniczącym Kuratorium Fundacji jest abp Ludwik Schick z ramienia episkopatu Niemiec, a jej wiceprzewodniczącym abp Wiktor Skworc, reprezentujący Konferencję Episkopatu Polski. W zarządzie Fundacji zasiada także przedstawiciel Sekretariatu KEP ks. prałat Jarosław Mrówczyński.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.