Drukuj Powrót do artykułu

Ewangelia przeżywana w głębokim sensie daru z życia

13.07.2017 , Rzym / sal (KAI Rzym) / bd Ⓒ ℗

Abp Vincenzo Paglia, przewodniczący Papieskiej Akademii Życia, nie jest zaskoczony decyzją papieża Franciszka, by heroiczne ofiarowanie życia było trzecim po męczeństwie i heroiczności cnót powodem do beatyfikacji sługi Bożego. Mówi on o tym w wywiadzie dla tygodnika archidiecezji w Gorizii „Voce Isontina”.

„Arcybiskup El Salvadoru nie został zamordowany przez prześladowców ateistów, aby wyrzekł się wiary w Trójcę Przenajświętszą; został zabity przez chrześcijan, ponieważ chciał, aby Ewangelia przeżywana była w głębokim sensie daru z własnego życia” – powiedział arcybiskup, który był postulatorem w procesie beatyfikacyjnym abp. Oscara Arnulfo Romero.

Czytaj także: Heroiczne ofiarowanie życia – nowy powód beatyfikacji

Abp Paglia zwraca uwagę, że ten aspekt pojawił się już w drodze na ołtarze ojca Maksymiliana Kolbego i księdza Pino Puglisi, a teraz powraca w sprawie arcybiskupa Romero. „Sobór Watykański II żąda od dzisiejszych chrześcijan, aby w sytuacji, w której przyszło im żyć, byli męczennikami, czyli oddali życie za Pana i za innych. Od niektórych Pan żąda ofiary z życia aż po przelanie krwi, ale od niektórych oczekuje oddania życia za innych. Matka, która poczyna dziecko, nosi je w swym łonie, wydaje je na świat, chroni je, karmi piersią i osłania przed chorobami, jest męczennikiem, ponieważ oddaje życie” – mówi abp Paglia. Dodaje na koniec, że w tym sensie odkrycie męczeństwa jako daru z życia oznacza zrozumienie w pełni jego sensu także dzisiaj”.

Wersja do druku

Przeczytaj także

08 września 2017 12:05

Abp Górzyński: orędzie z Gietrzwałdu przekracza ramy epoki

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.