Ewangelizacja na Krawcowym Wierchu
31 lipca 2022 | 13:03 | rk | Żywiec Ⓒ Ⓟ
Kolejna odsłona wakacyjnej akcji „Ewangelizacja w Beskidach” odbyła się w sobotę na Krawcowym Wierchu w Beskidzie Żywieckim. Obok spotkania na górze, modlitwy i uczestnictwa w Mszy św. była to także okazja do spróbowania chleba domowego, którym częstowali pielgrzymów ewangelizatorzy ze wspólnoty „Krzew Winny” z Jawiszowic.
Eucharystię przy ołtarzu polowym sprawował proboszcz z Cięciny ks. Henryk Zątek w koncelebrze z neobrezbiterem – ks. Mikołajem Krzyżowskim, który udzielał uczestnikom spotkania błogosławieństwa prymicyjnego.
Inspiracją do tegorocznej 10 edycji Ewangelizacji w Beskidach i jej hasła jest: „25 praw i zasad budowania pięknych więzi małżeńskich” Jacka Pulikowskiego oraz jego motto „Najważniejsza dla ratowania świata jest budowa pięknych więzi małżeńskich”. W kazaniu ks. Zątek nawiązał do „Prawa wspólnego stołu” i zauważył, że stół powinien łączyć i być miejscem transformacji ludzkich więzi, ale, jak zwrócił uwagę, nie zawsze tak bywa.
„Niestety, w czasie Ostatniej Wieczerzy mamy przykład, że Pan Jezus podaje Eucharystię Judaszowi i mówi, żeby ten czynił co zamierzył i żeby to czynił natychmiast. Stół czasem dzieli” – przypomniał kaznodzieja. Stwierdził, że prawo do wspólnego stołu jest dziś raczej przywilejem niezwykle trudnym do osiągniecia. Kapłan zachęcił do wdzięczności Bogu za Jego dary. Wezwał do modlitwy o ochronę przed wojną i głodem.
Głównym organizatorem spotkań w górach jest Fundacja „Rodzina w Służbie Człowieka”, działająca przy franciszkańskim sanktuarium Matki Bożej Rychwałdzkiej.
Inicjatywa ma być odpowiedzią na wezwanie Kościoła powszechnego do nowej ewangelizacji. Od 10 lat podczas wakacyjnej „Ewangelizacji w Beskidach” na kolejnych szczytach beskidzkich spotykają się członkowie różnych wspólnot z terenu diecezji bielsko-żywieckiej, archidiecezji katowickiej i krakowskiej oraz z zagranicy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.