Ewangelizacyjny Festiwal we Francji
21 czerwca 2022 | 09:51 | Festiwal Welcom to Paradise | Paryż Ⓒ Ⓟ
Co roku tysiące młodych ludzi z całej Europy gromadzi się wokół Opactwa Hautecombe i żyjącej tu na co dzień Wspólnoty Chemin Neuf. Przyciąga ich nie tylko samo miejsce: klasztor usytuowany na skarpie czy lazurowe jezioro otoczone górami, ale także bogata oferta sportowa, artystyczna i społeczna. Bogaty program jest odpowiedzią na potrzeby i różnorodność zainteresowań uczestników.
Ostatecznie to sami młodzi tworzą niezwykły klimat spotkania pełnego pasji, entuzjazmu, radości i przede wszystkim żywej wiary. Ludzie z całej Europy przyjeżdżają, aby na nowo odkryć radość życia z Bogiem we wspólnocie Kościoła. Skupienie podczas adoracji czy celebracji Eucharystii, radość i uwielbienie udzielające się w trakcie wieczornych spotkań nie pozostawiają złudzeń, że wiara młodych jest pełna pasji i autentyczności, a ich obecność w tym miejscu nie jest przypadkowa i podyktowana wyłącznie proponowanymi atrakcjami.
Organizatorem Festiwalu Welcome to Paradise jest katolicka Wspólnota Chemin Neuf, która powstała w 1973 roku. Jej fundamentem jest duchowość ignacjańska oraz doświadczenie charyzmatyczne – ich synteza, przeniesiona na realia Festiwalu, nadaje mu silny fundament wiary, a także radości i entuzjazmu z jej przeżywania. Ekumeniczne powołanie Wspólnoty sprawia natomiast, że podczas wydarzenia obecni są także wyznawcy innych denominacji: prawosławni, protestanci, ewangelicy i członkowie wolnych Kościołów chrześcijańskich. Choć organizatorem jest wyżej wspomniana wspólnota, to wart zaznaczenia jest fakt, że inicjatywa, program czy lista zaproszonych prelegentów leżą po stronie młodych wolontariuszy, którzy przez cały rok pozostają na miejscu, by pracować nad organizacją wydarzenia. W tym roku po raz pierwszy Wspólnocie Chemin Neuf w Polsce asystuje Fundacja Służąc Życiu, która objęła Festiwal wielowymiarowym wsparciem. Dzięki współpracy z teamem medialnym Fundacji powstają materiały graficzne oraz wideo i możliwa jest promocja docierająca z informacją o wydarzeniu do jak największej liczby młodych osób w naszym kraju. Zespół Fundacji będzie obecny na miejscu, tworząc zapis medialny, zapewni bogaty materiał wideo relacjonujący Festiwal. Fundacja Służąc Życiu wspiera udział polskiej młodzieży w wydarzeniu, pokrywając koszty transportu.
Na Festiwal składa się kilka istotnych elementów, które nadają mu wyjątkowy charakter. Po pierwsze, samo miejsce budzi podziw i zachwyt. Z jednej strony XII-wieczne Opactwo Hautecombe, gdzie czas jakby się zatrzymał, a z drugiej budzące zachwyt lazurowe jezioro Bourget i otaczające je alpejskie wzgórza i jurajskie masywy. Rzeczywiście można poczuć się tu jak w raju. Jest czas, by zaszyć się w ciszy klasztornych krużganków, a także chwila, by zanurzyć się w jeziorze otoczonym potężnymi skałami.
Organizatorzy wykorzystali warunki, które stworzyła natura i zaproponowali uczestnikom bogate propozycje zajęć sportowych. Do tych najbardziej atrakcyjnych można zaliczyć rejs statkiem po jeziorze, sporty wodne, wspinaczki górskie a także paralotnie. Nie zabrakło oczywiście sportów klasycznych: piłka nożna, siatkówka czy badminton. Ważnym akcentem wieńczącym Festiwal są igrzyska sportowe. Podzieleni na grupy uczestnicy, pomalowani na różne kolory rywalizują, wznosząc okrzyki radości lub wzdychając ze smutkiem w chwilach porażki.
W przerwach między konferencjami, warsztatami czy modlitwami jest czas, by zatrzymać się w położonym tuż przy jeziorze barze, który oprócz pysznych lokalnych słodkości oferuje także leżaki i siedziska umilające czas spędzony na odpoczynku. To miejsce późnym wieczorem nie przypomina już jednak strefy chilloutu, ale zamienia się w dyskotekę. W tej zabawie nie ma nic z negatywnych wyobrażeń, które mogą nam towarzyszyć. Pojawiają się aktualne hity muzyczne, ale i klasyczne wakacyjne utwory. Są chwile spontanicznej zabawy oraz animowanych tańców. Młodzi mogą doświadczyć, że dyskoteka nie musi być wcale wulgarnym miejscem z dużą ilością alkoholu, ale może stać się przestrzenią dobrej zabawy i dzielenia się radością.
Mocną stroną Festiwalu jest także bogata oferta kulturowo-artystyczna. Organizatorzy proponują uczestnikom wzięcie udziału m.in. w zajęciach tańca ulicznego, warsztatach muzyki afrykańskiej, a także w panelach dyskusyjnych dotyczących polityki, ekonomii, ekologii czy psychologii. Co roku zapraszani są prelegenci, którzy głoszą konferencje, dzieląc się własnym doświadczeniem, a także prowadzą warsztaty i zajęcia. Można tu spotkać ludzi z całego świata, którzy niosą młodym pasję, inspirując ich do kreatywnego i zaangażowanego człowieczeństwa.
To wszystko, co zostało opisane powyżej, ukazuje Kościół odpowiadający na aktualne potrzeby jego członków i na tym oczywiście się nie zatrzymuje. Uczestnicy są zaproszeni, by przez udział w Festiwalu poznać duchowość Wspólnoty Chemin Neuf. Centrum każdego dnia jest Eucharystia. Nad ranem młodzi spotykają się na modlitwie, po południu jest czas adoracji i śpiewanych nieszporów. Klasyczne wielogłosowe śpiewy w języku łacińskim lub narodowym przeplatają się tu z radosnymi młodzieżowymi pieśniami, a także mocnymi w brzmieniu utworami z gatunku worship. Młodzi są także zaproszeni do tego, by rozwijać swój warsztat modlitwy i życia duchowego. Czekają na nich konferencje dotyczące rozeznawania duchowego, praktyka lectio divina czy szkoła charyzmatów.
Celem Festiwalu nie jest jednak samo poznanie Wspólnoty i jej duchowości. Wszystko zmierza i koncentruje się na osobie Jezusa. Każdy wieczór prowadzony jest na podstawie kolejnego kroku kerygmatu. Uczestnicy zaproszeni są do tego, by odnowić życie z Bogiem przez pokutę, przyjęcie zbawienia i napełnienie Duchem Święty. Wspólnota przez lata wypracowała metody, które pomagają młodym otworzyć się na doświadczenie zbawczej miłości Boga. Jest czas, by pojednać się, pisząc list do osoby, z którą jestem w konflikcie, lub korzystając z posługi sakramentalnej. Są chwile, by prosić w modlitwie o nowe narodziny, o wylanie Ducha Świętego czy uwielbiać Boga za Jego miłość i wolność w Chrystusie podczas wieczoru chwały.
Wyrazem tego, że program i formuła Festiwalu trafiają do serc młodych ludzi jest fakt, że uczestnicy wracają do Hautecombe, co więcej część z nich angażuje się jako wolontariusze, a niektórzy poświęcają cały rok, by pozostać w tym miejscu i przygotowywać kolejne wydarzenie. Niektórzy wybierają jeszcze inne formy zaangażowania poprzez branie udziału w 12-miesięcznej formacji lub szkole medialnej, kilkutygodniowej szkole biblijnej, wyjeździe misyjnym czy angażując się w życie lokalnej wspólnoty, stając się Młodym Chemin Neuf.
Co roku do opactwa położonego nad jeziorem Bourget przyjeżdża coraz więcej młodych ludzi. W tym roku organizatorzy zdecydowali się, że Festiwal potrwa dłużej. Będą to 4 tygodnie podzielone na tygodniowe sesje, z podobnym programem, różniące się zaproszonymi gośćmi. Wszystko po to, aby z wyjazdu mogło skorzystać jak najwięcej osób. Sesja w dniach 31 lipca – 5 sierpnia szczególnie dedykowany jest Polakom. Oprócz tłumaczeń konferencji i ważnych punktów programu będzie można spotkać znane twarze z naszego kraju. Wśród zaproszonych gości są ks. abp Grzegorz Ryś, Michał Włodarczyk, Aleksander Włodkowski i Marcin Zieliński.
Udział w festiwalu przeznaczony jest dla osób od 18 do 30 roku życia. Koszt festiwalu dla studentów wynosi 460 złotych, natomiast osoby pracujące zapłacą za udział 650 złotych. Organizatorzy przygotowali także autokarowy transport z Lublina, Warszawy, Łodzi, Poznania i Wrocławia. Dzięki wsparciu fundacji, możliwe jest otrzymanie dofinansowania pokrywającego całkowity koszt transportu.
Zgłoszenia przyjmowane są do 20 lipca pod podanym linkiem.
WIĘCEJ INFORMACJI: https://welcometoparadise.fr/pl/
ZAPISY: https://inscriptions.chemin-neuf.org/pl/rejestracja/
Złóż wniosek o dofinansowanie: https://sluzaczyciu.pl/wniosek
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.