Fenomen budowy Kościołów w czasach PRL-u
30 sierpnia 2010 | 10:22 | als/ms Ⓒ Ⓟ
– Do dziś żyją świadkowie narodzin solidarności i zmagań o Boga w polskiej duszy – mówił w niedzielę 29 sierpnia arcybiskup Sławoj Leszek Głódź podczas Mszy Św. w 30 rocznicę powstania parafii pw. Chrystusa Zbawiciela w Gdańsku Osowej. Zachęcał, by docenić budowniczych Kościołów sprzed 30 laty, którzy wznosili je pomimo braku zezwoleń władz. „Ale mimo wszystko powstały one w Gdańsku, chociażby na Przymorzu, na Zaspie czy na Morenie” – mówił metropolita gdański.
"Dzisiejsze pokolenie nie bardzo rozumie o jakie pozwolenia się starano, na co czekano dwa lata i o co w ogóle chodziło. Wystarczy więc wspomnieć celebrację pierwszej Mszy Świętej tutaj – przy drewnianym ołtarzu na polu, które z miłości do Chrystusa ofiarowali państwo Wandtke" – przypominał abp Głódź.
Gdański metropolita zaznaczył, że już na Jasnej Górze apelował, by ludzie pióra i kamery opisali współczesnym generacjom fenomen budowy Kościołów w PRLu, często bez pozwolenia. „Ileż takich świątyń w podobny sposób się rodziło w naszej ojczyźnie? Przykładem może być diecezja przemyska. Kościół katakumbowy, który istniał w wielu środowiskach – chociażby wśród wszelkiego rodzaju służb mundurowych” – mówił podczas Mszy Św. abp Głódź.
We liturgii uczestniczyli radni Gdańska oraz licznie zgromadzeni wierni.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.