Festiwal „Duchowość – Rekapitulacje” pod znakiem medytacji
16 czerwca 2021 | 16:36 | apis | Kielce Ⓒ Ⓟ
Wykłady na tematy teologiczne, warsztaty filozoficzne, wystawa fotografii i medytacje duchowe złożą się na bogaty program Festiwalu „Duchowość – Rekapitulacje”, który będzie odbywał się w dniach 25-27 czerwca w Kielcach.
Prezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego Bogdan Białek poinformował, że celem festiwalu duchowości jest m.in. wprowadzenie uczestników, a także zainteresowanych kielczan w medytację i kontemplację duchową.
– W dobie kryzysu wszystkich systemów religijnych, odchodzenia od formalnych religii, Kościołów i innych organizacji wyznaniowych, prywatyzacji wiary, lub utraty wiary, a jednocześnie wzrostu zainteresowania duchowością istnieje potrzeba tworzenia okazji do spotkania i dialogu ludzi pochodzących z różnych tradycji religijnych i kulturowych, poszukujących pytań i/lub odpowiedzi na pytania o najważniejsze sprawy egzystencji ludzkiej – o sens, o wartości, o znaczenie, sposoby życia – mówił prezes Bogdan Białek.
W piątek 25 czerwca o godz. 18.30 wygłoszony będzie wykład „Milczenie Buddy, Słowo Chrystusa” przez uznanego w świecie filozofa, teologa, pisarza, ikonopisa, nauczyciela medytacji Macieja Bielawskiego z Włoch. Uzupełni go pokaz filmu „Jezus i Budda. Tradycje praktykowania” . Pierwszy dzień festiwalu zwieńczy medytacja wieczorna.
W sobotę o godz. 11.00 zorganizowany będzie warsztat filozoficzny pn. „Co robić przed końcem świata”. Gościem będzie Tomasz Stawiszyński z Warszawy – eseista, publicysta, a także autor książek m.in. „Potyczki z Freudem. Mity, pokusy i pułapki psychoterapii” oraz „Co robić przed końcem świata”.
O godz. 15.00 uczestnicy przeniosą się do Ogrodu Włoskiego Pałacu Biskupów Krakowskich, gdzie zorganizowany będzie wernisaż wystawy i prezentacja albumu Andrzeja Ziółkowskiego „The Inward Moment. Człowiek wobec sacrum”.
O godz. 18.00 w kamienicy przy ul. Planty będzie można wysłuchać wykładu on-line pt. „Dlaczego duchowość nie jest kołem ratunkowym dla współczesności”, który wygłosi światowej sławy teolog i mistrz zen Alexander Poraj-Żakiej z Niemiec.
Po wykładzie odbędzie się Wieczór Sikhów pn. „Wszyscy możemy nauczyć się od siebie dobrych rzeczy”, który prowadził będzie Bogdan Białek. Spotkaniu będzie towarzyszyć pokaz filmu pt. „Na skraju”. Wśród gości będą m.in.: J.J. Singh z Indii, Andrzej Ziółkowski, Julia Pawlikowska z Irlandii, a także przedstawiciele wspólnoty Sikhów w Polsce. Całość zwieńczy medytacja wieczorna.
W niedzielę o godz. 9.30 zorganizowany będzie warsztat kontemplatywny pn. „Milczenie i słowo w praktyce duchowej”, który prowadził będzie Maciej Bielawski.
Cały festiwal zwieńczony będzie o godz. 11.15 na skwerze przy pomniku „Menora” spotkaniem medytacyjnym w intencji pokoju dla Kielc, Polski i całego świata. Prowadzić ją będzie Bogdan Białek. Słowo o pokoju wygłoszą m.in. rabin Stanisław Wojciechowicz z Warszawy, Abdul Jabbar Koubaisy, sekretarz Rady Naczelnej Ligi Muzułmańskiej w RP i o. Stanisław Jaromi OFCMConv, przewodniczący Ruchu Ekologicznego św. Franciszka z Asyżu (REFA).
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.