FESTIWAL Family Art – Przegląd Filmów
27 maja 2010 | 13:00 | dobremiejsce.org/maz Ⓒ Ⓟ
W dniach od 26 do 29 maja br. w Dobrym Miejscu – centrum kultury przy ul. Dewajtis 3 w Warszawie odbędzie się cykl projekcji filmowych w ramach Festiwalu Family Art. Wśród prezentowanych filmów znająd się godne polecenia filmy z ostatnich lat o tematyce związanej z rodziną lub ważnej dla życia rodzinnego.
26-29 maja (środa – sobota) Dobre Miejsce, ul. Dewajtis 3, wejście B, wstęp 10 zł „”
„Guadalupe” reż. S. Parra – 28 maja (piątek), g. 17:00
Film ukazuje dwóch hiszpańskich braci,którzy usiłują zrozumieć i w pełni naukowo odczytać cud, jaki wydarzył się blisko 500 lat temu w kraju Azteków. Młody indianin – Juan Diego spotykał piękną kobietę.
W wyniku ostatniego ze spotkań na płaszczu indianina utrwalił się wizerunek tajemniczej postaci otoczonej promieniami słońca i stojącą stopami na półksiężycu. Bogactwo symboli zawartych w obrazie wpłynęło na zmianę życia wielu ludzi, oraz przybliżenie się wrogich sobie dotychczas kultur.
Współczesne badania, prowadzone z użyciem najnowocześniejszych urządzeń badawczych odsłoniły wiele nieznanych faktów i postawiły kolejne pytania o sposób powstania wizerunku.
Jest to opowieść o ludziach, którzy próbując w pełni sceptycznie zgłębić tajemnicę wizerunku z Guadalupe dokonali odkrycia. W wyniku badania wizerunku doświadczyli głębokiej przemiany. Poszukując prawdy o znaczeniu życia stoczyli osobistą walkę, która porusza i skłania do rozmyślania nad tajemnicą Boga ukazywaną właśnie w wizerunku Panny z Kraju Azteków.
Reżyseria: Santiago Parra, zdjęcia: Carlos Arenal,
Muzyka: Juan Manuel Langarica,
Czas: 94 min,
„Pożegnania” reż. Y. Takita – 28 maja (piątek), g. 19:00
Wzruszający zdobywca Oscara 2009 w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.
Choć akcja filmu rozgrywa się w Japonii, to twórcom udało się uchwycić i w delikatny sposób przedstawić uniwersalne doznania każdego człowieka: śmierć najbliższych, trud przebaczenia oraz dojrzewanie do dostrzegania uroków życia.
Przez dwie godziny poznajemy kilka rodzin w trudnym dla nich momencie pożegnania z najbliższymi. Główny bohater Daigo jest artystą, który z pogrzebowego rytuału czyni dzieło sztuki a świadomość kruchości ludzkiego życia pomaga mu dostrzec piękno i wartość przemijających chwil.
Reżyseria: Yôjirô Takita, scenariusz: Kundo Koyama,
Zdjęcia: Takeshi Hamada, muzyka: Joe Hisaishi
Czas: 130 min., produkcja: Japonia 2008, gatunek: Dramat, Komedia
„Czerwony Balonik” reż. E. Down – 29 maja (sobota), g. 17:00
„Jeden z najlepszych australijskich filmów ostatnich lat”.
Po przeprowadzce do innego miasta nastoletni Thomas pragnie przede wszystkim zaaklimatyzować się w nowej szkole. Chce zrobić dobre wrażenie na nowych kumplach, dostosować się do obowiązujących standardów i obyczajów. Wkrótce udaje mu się nawiązać bliższą znajomość ze śliczną blondynką Jackie. Niestety jest jedna przeszkoda na drodze do realizacji jego zwykłych, niewygórowanych marzeń o „normalnym” wchodzeniu w dorosłość. Ta przeszkoda to Charlie – starszy autystyczny brat Thomasa.
Film w sposób piękny ukazuje relacje rodzinne z jej codziennymi problemami, oraz samą rodzinę
w relacji społecznej. Na wyjątkową uwagę zasługuje rola matki w jaką wcieliła się Toni Collette.
Reżyseria: Elissa Down, scenariusz: Elissa Down , Jimmy Jack,
Zdjęcia: Denson Baker, muzyka: Michael Yezerski
Czas: 97 min, produkcja: Australia 2008, gatunek: Dramat
„Bella” reż. A. G. Monteverde – 29 maja (sobota), g. 19:00
Nina – piękna kelnerka z restauracji meksykańskiej w Nowym Yorku i Jose – tajemniczy, małomówny i niezwykle przystojny szef kuchni. Choć pracują ze sobą już 4 lata nic o sobie nie wiedzą. My poznajemy bohaterów w dniu, w którym Nina traci pracę. Kilkanaście minut wcześniej jej podejrzenia o ciąży potwierdziły się. Bez męża, nawet partnera, bez bliskich, własnego mieszkania, bez pracy… z dzieckiem. Decyzja mieszkanki amerykańskiej metropolii wydaje się oczywista. Ale w finale filmu nic nie jest takie i nikt nie jest taki, jak na początku.
Bella to film ukazujący zaledwie jeden dzień. Z minuty na minutę poznajemy bohaterów a sądy zmieniają się z każdym poznanym wątkiem. Na naszych oczach powstaje delikatna nić wzajemnej relacji, zaufania i to ona wpłynie na życie tych dwojga a dokładnie trojga.
Mimo postawy pro life film prezentowany był na wielu festiwalach filmowych. Na MFF w Toronto zdobył nagrodę publiczności. „O sukcesie filmu «Bella» nie świadczy wiele zdobytych nagród, ale telefony, jakie wciąż otrzymujemy od ludzi, którzy podzielają nasze wartości, bądź też od tych, którym ten film zmienił życie – powiedział Radiu Watykańskiemu odtwórca głównej roli, Eduardo Verástegui (gwiazdor telewizyjny w Meksyku). – Przede wszystkim myślę tu o kobietach, które chciały dokonać aborcji, a po obejrzeniu filmu zrezygnowały. Dzięki Bogu urodziło się w ten sposób ponad 300 dzieci. Zresztą nawet jeśli byłoby to tylko jedno dziecko, i tak warto by było zrobić ten film”
Reżyseria: Alejandro Gomez Monteverde, scenariusz: Alejandro Gomez Monteverde,
Patrick Million… zdjęcia: Andrew Cadelago, muzyka: Stephan Altman, czas: 91 min,
Produkcja: Meksyk, USA 2006, gatunek: Dramat
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.