Drukuj Powrót do artykułu

Festiwal Filmów Chrześcijańskich Arka 2017 – w ośmiu miastach Polski

21.10.2017 , Warszawa / rl (KAI) / mz, M.in. Warszawa, listopad 2017 Ⓒ ℗

Sample Fot. materiały prasowe

Osiem nigdy nie pokazywanych w naszym kraju filmów będzie można zobaczyć w listopadzie w ośmiu miastach Polski w ramach drugiej edycji Festiwalu Filmów Chrześcijańskich Arka 2017. Wydarzenie otworzy jedna z najważniejszych premier kina chrześcijańskiego tego roku – „Case for Christ” („Sprawa Chrystusa”). To obraz oparty na prawdziwych wydarzeniach i historii dziennikarza Lee Strobela, prowadzącego dziennikarskie śledztwo nad życiem Jezusa opisanym w Ewangeliach.

Festiwal Filmów Chrześcijańskich Arka 2017 to niezależny festiwal filmowy dedykowany promocji światowej kinematografii o wysokich walorach etycznych, artystycznych i filmowych. Jak przekonują jego organizatorzy – Fundacja Węzeł oraz Rafael Film – to wydarzenie dla tych, „którzy poszukują prawdy i odpowiedzi na najważniejsze pytania. Wreszcie dla tych, którzy kochają kino i chcą w nim spędzać czas w przekonaniu, że nie był to czas stracony”.

Arka ma być odpowiedzią na potrzeby ludzi ceniących spotkania z filmem dobrym i ważnym – w myśl hasła przewodniego: „Zobacz filmy, które zmieniają życie”. „Wierzymy, że filmy, które wybraliśmy i które obejrzy polska publiczność, wpisują się w mądrą i otwartą dyskusję o współczesnym świecie, o sensie życia i o wartościach chrześcijańskich. Wartościach, które zbudowały fundamenty naszego świata i które są tak ważne dla wspólnego rozwoju Polski i Europy” – stwierdzają organizatorzy.

Tegoroczna, druga już edycja festiwalu, zapowiada się równie ciekawie jak poprzednia. Tym razem projekcje odbywać się będą w ośmiu miastach Polski: Warszawie, Krakowie, Białymstoku, Katowicach, Lublinie, Nowym Sączu, Siedlcach i Rzeszowie. Widzowie będą mogli zobaczyć aż osiem wybranych produkcji – nigdy dotąd nie pokazywanych w naszym kraju.

Czytaj także: Kim są polskie ikony misji?

Festiwal otworzy jedna z najważniejszych premier kina chrześcijańskiego tego roku – „Case for Christ” („Sprawa Chrystusa)”. Ten znakomity obraz miał premierę wiosną tego roku w Stanach Zjednoczonych i okazał się tam wielkim kinowym hitem. Film opowiada prawdziwą historię Lee Strobela, prowadzącego dziennikarskie śledztwo nad życiem Jezusa opisanym w Ewangeliach. Zrealizowany z rozmachem film biograficzny jest zarówno zapisem drobiazgowego śledztwa w sprawie faktów dotyczących Zmartwychwstania, jak i niezwykłym świadectwem nawrócenia i próbą odpowiedzi na pytanie, czym w istocie jest prawdziwa miłość.

Widzowie zobaczą też „Życie brata Rogera”. To z kolei historia niezwykłej, charyzmatycznej osobowości, człowieka gotowego podjąć wyzwanie zjednoczenia chrześcijan, budowania wspólnoty młodych i wspólnoty biednych. 90. minutowy dokument zawiera niepublikowane wcześniej fragmenty wywiadów z bratem Rogerem. Osią tej historii są m.in. wspomnienia braci ze Wspólnoty, wieloletnich przyjaciół, w tym słynnego francuskiego filozofa – Paula Ricoeura.

„Ora et labora” – „Módl się i pracuj” – to główna idea zakonu benedyktynek, które żyją w oddalonym od cywilizacji klasztorze, położonym na zboczach Jury Szwabskiej. Jak pogodzić potrzebę oddania Bogu z wyzwaniami współczesności? Z pytaniem tym próbuje zmierzyć się dokumentalna „Cisza”.

Film „Ostatni bastion” jest poruszającą opowieścią o losach społeczności chrześcijańskich – Asyryjczyków, Chaldejczyków, Syriaków – zagrożonych wojną domową i atakami ISIS. Bohaterka filmu, Helma, asyryjsko-amerykańska nauczycielka z Nowego Jorku, spędza letnie wakacje w Iraku i Syrii. Odkrywa, co to znaczy poświęcić się za swoją wiarę i społeczność. Film zrealizowany został w koprodukcji amerykańsko-iracko-syryjskiej.

Jeden z obrazów poświęcony został zakonnikowi – ojcu Palecznemu. Kamilianin całe życie poświęcił pomocy bezdomnym. Był autorem pomysłu zbudowania solidnego jachtu, którym mógłby wraz z podopiecznymi opłynąć Ziemię. Zmarł w 2009 roku, ale jego „testament” pozostaje wciąż aktualny. Film „Ziemia bezdomnych” pokazuje, jak jego niezwykła idea wcielana jest w życie. Grupa warszawskich przyjaciół duchownego konfrontuje się z ambitnym planem, wymagającym koordynacji prac wielu ludzi, konsekwencji i – przede wszystkim – trzeźwości.

W kinach zobaczyć będzie można również „Oblicza miłosierdzia” – to dokumentalna opowieść o wizjach i objawienia Miłosierdzia Bożego doświadczanych przez św. siostrę Faustynę Kowalską, a także o roli Jana Pawła II w ich rozpowszechnieniu. Łącząc historię i teologię ze współczesnymi świadectwami i nowoczesnymi efektami wizualnymi, film pokazuje oblicze miłosierdzia we współczesnym świecie. W dokumencie wypowiadają się m.in.: prezydent Polski Andrzej Duda, kard. Stanisław Dziwisz oraz matka Petra Kowalczyk, przełożona Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia.

Czytaj także: UNICEF alarmuje: dwa miliony dzieci w Jemenie bez edukacji

Na widzów czeka także fabularny dramat historyczny oparty na „Opowieści Pielgrzyma” – autobiografii św. Ignacego z Loyoli, założyciela zakonu jezuitów. „Loyola” – to historia żołnierza, grzesznika i człowieka przemocy, który, starając się zwrócić się ku światłu, musiał stoczyć walkę na śmierć i życie z własnymi demonami.

Wreszcie ostatnia produkcja „Gurgacz”. Ten fabularyzowany dokument prezentuje portret niezwykłego kapłana, który nie wahał się konsekwentnie podążać drogą sumienia w najczarniejszych latach powojennej Polski, drogą, na której czekała go męczeńska śmierć. Ks. Władysław Gurgacz, jezuita, był kapelanem Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej. W 1939 r., na początku swej kapłańskiej drogi, przed obrazem NMP Królowej Polski złożył siebie w ofierze za ratowanie ukochanej Ojczyzny. Osiem lat później skazany został na śmierć w więzieniu na Montelupich.

Projekcjom Festiwal Filmów Chrześcijańskich Arka 2017 towarzyszyć będą spotkania i wydarzenia specjalne.

Więcej informacji na www.festiwalarka.pl.

Wśród patronów medialnych wydarzenia jest Katolicka Agencja Informacyjna.

Wersja do druku

Przeczytaj także

20 października 2017 09:57

50 lat od zakończenia przymusowej służby wojskowej kapłanów

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.