Festiwal Muzyki Jednogłosowej poświęcony kobiecie
20 maja 2023 | 14:23 | eg | Płock Ⓒ Ⓟ
„Vox Feminae: kobiety w kulturze dawnej Europy” – tak brzmi tytuł tegorocznej, 29. edycji Festiwalu Muzyki Jednogłosowej w Płocku. Głównym organizatorem koncertów w bazylice katedralnej jest Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki: – Chcemy w ten sposób podkreślić rolę i miejsce kobiet w dawnej muzyce i kulturze – deklarują organizatorzy. Będą koncerty, projekcja filmu i wykład.
Płocki festiwal stanowi nawiązanie do wielkiej tradycji średniowiecza i śpiewu, który rozbrzmiewał w cieniu romańskiej katedry w Płocku.
Tegoroczna edycja wykracza poza ramy muzyczne, gdyż oprócz koncertów odbędzie się wykład i projekcja filmu. W sobotę 20 maja o 19.00 w Domu Darmstadt przy Starym Rynku 8 odbędzie się wykład i projekcja filmu „Matka Joanna od Aniołów” Jerzego Kawalerowicza.
Film z 1960 roku, to adaptacja opowiadania „Matka Joanna od Aniołów” Jarosława Iwaszkiewicza. Film skupia się na wymiarze egzystencjalnym ludzkiego życia, pyta o granice wolności człowieka, a zarazem o uprawnienia ideologów do jej ograniczania. Niezapomniane kreacje stworzyli Lucyna Winnicka i Mieczysław Voit jako para zakonników, dramatycznie poszukująca języka dla wyrażenie swoich prawdziwych uczuć.
W niedzielę 21 maja o godz. 19.00 w katedrze wystąpi czeski zespół wokalny „Tiburtina Ensemble”, który zaprezentuje program „Flos inter spinas” („Kwiaty wśród cierni”), oparty na XIII- i XIV-wiecznych rękopisach znajdujących się w praskim klasztorze św. Jerzego. Zawierają one repertuar odnoszący się do świętych dziewic: Katarzyny Aleksandryjskiej, Barbary i Małgorzaty. Koncerty festiwalowe poprowadzi Magdalena Łoś-Komarnicka z Programu II Polskiego Radia.
Autorem słowa wstępnego do programu festiwalu jest ks. kan. dr Andrzej Leleń. Przed laty był on jednym z pomysłodawców festiwalu, znanego w Płocku, ale i w Polsce. Muzykolog odwołał się do hasła tegorocznej edycji.
„Nauka Starego i Nowego Testamentu, w tym kompletne nauczanie św. Pawła pokazuje, że kobieta i mężczyzna jako osoby stworzone na obraz i podobieństwo Boże są sobie równe pod względem godności. Nic zatem nie stoi na przeszkodzie, aby kobiety swoimi pięknymi głosami chwaliły Boga podczas nabożeństw liturgicznych. W tym kontekście warto przypomnieć słynną maksymę św. Augustyna: «Qui bene cantat- bis orat». Kto dobrze śpiewa dwa razy się modli – obojętnie czy jest kobietą czy mężczyzną” – uważa ks. Leleń.
Festiwal Muzyki Jednogłosowej prezentuje najstarsze zabytki chrześcijańskiej kultury muzycznej, z pietyzmem przechowywane w zaciszu klasztornych bibliotek w różnych częściach Europy. Obok chorału gregoriańskiego, głównej i najstarszej formy muzycznej liturgii rzymskiej, w ramach wieczornych spotkań, w katedrze płockiej można usłyszeć między innymi muzykę kościołów wschodnich.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.